Şubat 11, 2022

Brexit Sonrası Birleşik Krallık, Kripto Piyasasına Hangi Düzenlemeleri Getirebilir? Parlamento Üyesi Açıkladı!

Son haftalarda, Birleşik Krallık’ta Brexit’in potansiyel ekonomik faydaları hakkında çok fazla tartışma yapılıyor.

Bununla birlikte, ekonominin şimdiye kadar fazla dikkat çekmeyen bir alanı var: kripto para piyasası. İngiliz politikacı Matt Hancock The Express’e verdiği demeçte, Brexit’in Birleşik Krallık’a AB’nin “kısıtlayıcı” yapısını benimsemeye zorlanmak yerine kripto para birimleri için “dinamik” bir düzenleyici çerçeve oluşturma şansı verdiğini söyledi.

Parlamento Üyesi, teknolojinin Birleşik Krallık için yeni fırsatlar yaratabileceğine de inanıyor. Hancock’a açıkça Brexit sonrası kriptonun ülke ekonomisinde rol oynayıp oynamayacağı sorulduğunda, olumlu yanıt verdi:

“Evet. Artık AB’nin kısıtlayan düzenleyici rejimini uygulamak zorunda değiliz ve bunun yerine daha dinamik olan kendi sistemimizi tasarlayabiliriz.” 

Bitcoin’e kendisinin yatırım yapıp yapmadığı sorulduğunda ise Hancock, “Henüz yapmadım ama düşünebilirim” dedi:

“Açıkçası kripto para birimleri bazıları için bir yatırımdır ve temel alınan teknolojinin, örneğin ödemelere yardımcı olma ve yerleşik şeffaflığa sahip akıllı sözleşmeler gibi çok yüksek potansiyeli vardır.”

Kripto Piyasasının İhtiyacı Olan Düzenleme

Bazı destekçiler kripto para birimlerinin, açık bir pazar kurarak ekonomiyi demokratikleştirmeye yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Bunun yanı sıra teknolojik gelişmelerin ticaretin önündeki birçok bürokratik engeli kaldırarak ekonomilerin daha verimli çalışmasını sağlayacağını düşünüyorlar.

Öte yandan eleştirmenler, kripto para biriminin etkin bir şekilde düzenlenmemiş bir pazar yaratması ve Bitcoin gibi varlıkların değişken olması nedeniyle, bu varlıkları tehlikeli yatırımlar olarak değerlendiriyorlar.

Konuyla ilgili olarak Hancock, İngiltere’nin benimsenme açısından “düzenleyici bir yaklaşım” göstermesi gerektiğini de sözlerine ekledi:

“Düzenleyici bir rejim liberal olmalıdır, böylece insanlar kripto varlıkları serbestçe alıp satabilir, ancak piyasaların adil olduğuna dair temel güvence de sağlanmalıdır” 

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.