BM Küresel Blockchain Uzmanı: Dijital Paralar Banka Hesaplarının Yerini Alabilir

0
319

Dijital paralar banka hesaplarının yerini alabilir. Bu, BM’nin küresel blockchain uzmanı olan Massimo Buonomo’nun görüşü; dijital para birimlerinin, özellikle merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) yakında “bir banka hesabına olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldıracağını” da sözlerine ekledi.

Perşembe günü, korona virüs sonrası oluşacak küresel ekonomik düzeni tartışan online bir panelde konuşan Buonomo, bankaların ve kredi kartlarının dijital ödemelerden keyif aldığını, ancak dijital para birimlerinin ortaya çıkmasının kullanıcıların bunları tamamen ortadan kaldırabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Buonomo merkez bankaları tarafından uygulanan düşük faiz oranlarının süreci hızlandırabileceğini düşünüyor. Örneğin, Bank of England faiz oranlarını negatif bölgeye almayı aktif olarak gözden geçiriyor, yani birikimcilee bankalara banka hesaplarında para tutmaları için ödeme yapacak. Negatif faizler, bankalardan -dolayısıyla birikimcilerden- para saklamaları için ücret almayı ifade eder. ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde negatif oranları “ödül” olarak nitelendirdi.

Buonomo’ya göre, faiz oranları banka hesapları için kalan tek gözde uygulamaydı. Ancak, elektronik ödemeleri kolayca işleyebilen dijital para birimleri karşısında eski olma tehlikesi altındalar.

“En çok [dijital para birimlerinden] muzdarip olanlar kredi kartı işleme şirketleri ve bankalardır çünkü mevcut faiz oranı ortamında bir banka hesabına sahip olmanın [tek] avantajı dijital ödemelere olanak vermesidir.”

Buonomo BM’deki görev süresi boyunca, Ethereum aracılığıyla Suriye’ye yardım gönderme ve UNICEF için kripto bağışlarını sağlama gibi bir dizi kriptoyla ilgili girişim başlattı. Bu son sözleriyle de kripto para sektörünün dikkatini çekti.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın