Şubat 7, 2020

Blockchain ve Gıda Sektörü İşbirliği

Fransız tarım sektörü Avril Group, çiftliklerden tüketicilere yumurtaları izlemek için blockchain teknolojisini uygulamak üzere IBM Blockchain ile bir araya geldi. Bu sayede müşteriler, tükettikleri gıdaların hangi serüvenlerden geçtiğine tanık olabilecek.

İzleme, Blockchain Hyperledger teknolojisine dayanan Cloud ağı IBM Food Trust çözümü ile yapılacaktır.

Avril Group, bitkisel yağ ve protein endüstrisinde Fransız pazar lideridir. Diğerlerinin yanı sıra önde gelen taze yumurta ve yağ markaları Matines ve Lesieur’un sahibidir. 22 ülkede faaliyet göstermektedir.

Matines yumurta markasının müşterileri, yumurtaların çiftlikten tüketiciye yolculuğu hakkındaki tüm bilgilere erişmek için onları özel bir uygulamaya yönlendirecek. Bir akıllı telefon kullanarak yumurta kutusunun içine basılmış bir QR kodunu tarayabilirler.

Bilgiler, tarım yöntemini, tavukların beslenme şeklini, yumurtlama tarihini, paketleme merkezini, yumurtaların alındığı tarihi, ambalajlama tarihini ve çeşitli distribütörlerin depolarına sevk tarihini içerir.

Blockchain, sürecin her adımında değişmez bilgileri kaydeder ve tüketicilere, tükettikleri ürünün kalitesi hakkında şeffaflık sağlar.

Gıda şeffaflığı için blockchain kullanımı, yanlış etiketlenmiş, seyreltilmiş veya ikame edilmiş gıda maddeleri de dahil olmak üzere gıda sahtekarlığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Yakın tarihli bir IBM İş Değeri Enstitüsü çalışması, tüketicilerin %73’ünün satın aldıkları ürünlere tam şeffaflık için para ödeyeceğini buldu.

IBM Food Trust ağı, yetiştiricileri, dağıtıcıları, göndericileri, perakendecileri, düzenleyicileri ve tüketicileri izin verilen, kalıcı ve paylaşılan bir gıda sistemi kaydıyla birbirine bağlar.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.