Blockchain Teknolojisi Yenilenebilir Enerji İçin Büyük Avantaj

0

Blockchain teknolojisi bir sonraki büyük teknolojik yenilik olarak lanse edildi. Blok zinciri teknolojisi çevrimiçi işlemlerden e-devlet işlemlerine kadar her şeyi etkiledi. Peki bu teknoloji yenilenebilir enerji için ne anlam ifade ediyor?

Temel olarak, verileri güvenli bir şekilde saklayan ve yönetimini sağlayan çevrimiçi bir veritabanı olan blockchain teknolojisi, herkesin erişebileceği bir bilgi repertuarı olarak çalışır. Bir varlık tarafından yönetilmek yerine, birden fazla bilgisayara yayılabilir ve bilgilerin başkaları tarafından değiştirilememesi veya sorun yaratmaması için bir veri kaydı biçimine sahiptir. Verileri merkezileştirmeden işlenme biçimini korur. Bu sebeple, startuplar ve büyük şirketler blockchain’in potansiyelini ortaya çıkarmak istiyolar.

Tüketici Odaklı Akıllı Sistemler

Birçok girişim de, veri paylaşımını teşvik edip, enerji şebekelerini daha erişilebilir ve sürdürülebilir hale getirmek amacıyla blockchain bir araç olarak kullanılıyor.

Blokchain ile bağlantılı enerji şebekeleri kurmanın arkasındaki fikir oldukça basit aslında: tüketicilere, enerjilerini nereden ürettikleri ve üretimin arkasındaki bilgiler hakkında tam kontrol vererek.

Blockchain tabanlı bir akıllı şebeke kullanan tüketiciler, enerji sağlayıcılarını karşılaştırabilecek ve direk onlardan satın alabilecekler.

Estonya’da, WePower adındaki blockchain ile çalışan bir akıllı şebeke, enerji verilerini gerçek zamanlı olarak paylaşan bağımsız bir enerji sağlayıcısıyla birlikte çalışıyor ve seçim odaklı bir enerji pazarının ne düzeyde çalışabileceğini test ediyor. Programın yönetilmesine yardımcı olan tüketiciler, şebekeyi satın aldılar ve gerçek enerji üretimini ve fiyatlarını temel alarak değişiklik yapma özgürlüğünü sağlıyor.

Enerji sistemlerinin merkezsiz olması bilgiyi demokratikleştiriyor ve bireylerin daha iyi karar vermelerini sağlıyor. Bir araç olarak, blockchain akıllı şebekelerin eşitsizliğini azaltmaya yardımcı olabilir ve gelişmiş elektrik şebekesi olanlara ve herhangi bir enerji erişimi sağlayamayanlara daha ucuz ve daha temiz enerji sağlama konusunda yardımcı olabilir.

Blockchain teknolojisi, karbon salınımının uzun vadeli azaltılmasına yönelik birçok çözümden daha iyi olabilir ve dünya genelindeki sürdürülebilir kalkınmanın teşvik edilmesine de yardımcı olabilir.

Kaynak:Forbes

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın