Blockchain Teknolojisi Telif Haklarını Koruyor!

0
453

Blockchain teknolojisi bir çok sektörde aktif olarak kullanılmaya başlandı. Siz değerli okuyucularımız ile paylaştığımız haberlerde, hemen hemen her gün blockchain teknolojisinin yeni bir kullanım alanıyla karşılaşıyoruz. Bugünkü blockchain girişimi ise Çin’den geliyor. Bir süre önce Çin Devlet Başkanı Xi Jinping blockchain teknolojisi ile alakalı bir kaç açıklama yapmış, ve bu teknolojiye olan yatırımın artması gerektiğini söylemişti. Çin’den gelen haberler ise bu açıklamaların sözde kalmadığını gösteriyor.

Çin’in internet mahkemeleri, sanatçıları, yazarları ve özgün içerik üreten kişileri korumak için bir blockchain sistemi geliştirdi.  Bu sistem sayesinde, kullanıcıların yasal hakları güvence altına alınacak.

Bu teknoloji Çin’in Hangzhou kentinde uygulanmaya başlandı. Çin’in Hangzhou kentindeki Mahkeme, Çin’deki e-belgeler, e-sözleşmeler ve İnternet uyuşmazlıkları ile ilgilenen üç mahkemeden birisi. Vatandaşlar kendi ürettikleri içerikleri, blockchain tabanlı sisteme kaydederek, kendi özgün içeriklerini güvence altına alabiliyorlar. Kimlik bilgileri, içeriğin kendisi ve saat, tarih gibi bilgiler ile yapılan kayıt değiştirilemez bir şekilde kayıt altına alınıyor.

Blockchain teknolojisi sayesinde, sanatçılar ve yazarlar dijital kimliği ile Fikri mülkiyet haklarını kolaylıkla talep edebiliyorlar. Oluşacak herhangi bir uyuşmazlık veya anlaşmazlıkta ise blockchain verileri bir kanıt olarak mahkemeye sunulabiliniyor. Bugüne kadar olan geleneksel sistemde, fikri mülkiyet hakkına sahip olan kişilerin, noter tasdiki ve diğer bir çok evrak işleri ile uğraşmak zorunda kalıyordu. Blockchain teknolojisi sayesinde bu vakit ve nakit kaybı ortadan tamamen kalkıyor…

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın