Aralık 3, 2019

Blockchain Teknolojisi Telif Haklarını Koruyor!

Blockchain teknolojisi bir çok sektörde aktif olarak kullanılmaya başlandı. Siz değerli okuyucularımız ile paylaştığımız haberlerde, hemen hemen her gün blockchain teknolojisinin yeni bir kullanım alanıyla karşılaşıyoruz. Bugünkü blockchain girişimi ise Çin’den geliyor. Bir süre önce Çin Devlet Başkanı Xi Jinping blockchain teknolojisi ile alakalı bir kaç açıklama yapmış, ve bu teknolojiye olan yatırımın artması gerektiğini söylemişti. Çin’den gelen haberler ise bu açıklamaların sözde kalmadığını gösteriyor.

Çin’in internet mahkemeleri, sanatçıları, yazarları ve özgün içerik üreten kişileri korumak için bir blockchain sistemi geliştirdi.  Bu sistem sayesinde, kullanıcıların yasal hakları güvence altına alınacak.

Bu teknoloji Çin’in Hangzhou kentinde uygulanmaya başlandı. Çin’in Hangzhou kentindeki Mahkeme, Çin’deki e-belgeler, e-sözleşmeler ve İnternet uyuşmazlıkları ile ilgilenen üç mahkemeden birisi. Vatandaşlar kendi ürettikleri içerikleri, blockchain tabanlı sisteme kaydederek, kendi özgün içeriklerini güvence altına alabiliyorlar. Kimlik bilgileri, içeriğin kendisi ve saat, tarih gibi bilgiler ile yapılan kayıt değiştirilemez bir şekilde kayıt altına alınıyor.

Blockchain teknolojisi sayesinde, sanatçılar ve yazarlar dijital kimliği ile Fikri mülkiyet haklarını kolaylıkla talep edebiliyorlar. Oluşacak herhangi bir uyuşmazlık veya anlaşmazlıkta ise blockchain verileri bir kanıt olarak mahkemeye sunulabiliniyor. Bugüne kadar olan geleneksel sistemde, fikri mülkiyet hakkına sahip olan kişilerin, noter tasdiki ve diğer bir çok evrak işleri ile uğraşmak zorunda kalıyordu. Blockchain teknolojisi sayesinde bu vakit ve nakit kaybı ortadan tamamen kalkıyor…

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.