Blockchain, Şeffaf Ve Güvenli Bir Oylama İçin En İdeal Aday!

0

Blockchain teknolojisi, şüphesiz yakın gelecekte dünyanın seyrini değiştirecek teknolojiler arasında en dikkat çekici olanlardan bir tanesi. Bu teknolojinin ise bize sunduğu en büyük avantaj güvenlik ve saydamlık. Blockchain üzerinde yapılan her işlem kayıt altına alınıyor ve asla degiştirilemiyor.

Aslında sundukları basit gibi gözükse de güvenlik ve saydamlık, hala dünyanın aşamadığı konular arasında, özellikle bazı toplumlarda. Bu teknolojinin bu avantajları sunması bir çok girişimciyi, seçimlerin bu teknoloji üzerinden yapılmasına yöneltti. Çünkü bir seçim sürecinde en çok ihtiyaç duyulan şey oyların güvenliği ve sonuçların saydamlığı.

Geçtiğimiz yılda, Batı Virginia hükümeti, seçim sırasında yurtdışında olan veya askeri eğitim alan kişilerin seçimlere dahil olabilmesi için blockchain tabanlı bir seçim yazılımı oluşturdu. Bu yazılım sayesinde bir çok insan rahatça seçime katılabildi.

Ama CNN tarafından ortaya atılan bir iddia kafaları karıştırdı. İddiaya göre, Michigan Üniversitesine bağlı bir öğrenci bu seçim sistemine girmeye çalıştı. FBI konuyla ilgili bir çalışma başlattı. Konuyla ilgili şu anda kesinleşen bir şey yok.

Bu teknolojinin yeni olması sebebiyle bu tür iddiaların olması anlaşılabilir. Blockchain teknolojisi yerini sağlamlastırdıkça bu olası hatalarda ortadan kalkabilir. Ama net bir şey var ki bu teknoloji oylama için harcanan bütün masrafları ve güvensizliği ortadan kaldırmaya en büyük aday.

Bunun örnekleri ise farklı ülkelerde kendini gösteriyor. Örneğin Uruguay’da bir parti ile anlaşmış olan Eternity blockchain girişimi, siyasi kararlara katılmanın ve oy vermenin, şeffaf bir yöntemini kullanıcılara sunmayı hedefliyor.

Buna ek olarak ise Birleşik Krallık Gıda Standartları Ajansı (FSA), geçen yıl bölgedeki et dağıtımını izlemek için blockchain tabanlı bir sistem kullandı. Yetkililerden yapılan açıklamaya göre pilot program başarı ile tamamlandı.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın