Bitcoin’in Piyasası Hakimiyeti %48’in Altına Düştü, Ne Anlama Geliyor?

0

Dünyanın en değerli kripto para birimi, BTC’nin genel piyasa hakimiyeti 30 Nisan günü, Ağustos 2018’den bu yana en düşük seviye olan %48’in altına düştüğü için zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya.

CoinMarketCap tarafından yayınlanan en son verilere göre; Bitcoin’in piyasa hakimiyeti 1 Ocak 2021’deki %70’den, 30 Nisan 2021’deki %47’ye düştü. BTC’nin piyasa hakimiyetindeki son düşüş, altcoinlerdeki önemli artıştan kaynaklanıyor.

Ethereum (ETH), Binance Coin (BNB), XRP ve Dogecoin (DOGE) gibi kripto para varlıkları bu yılın başından bu yana güçlü kazançlar elde etti. Dün, ETH tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.797 dolara ulaşarak, 2.800 dolar seviyesine dokundu. Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi şu anda 320 milyar dolardan fazla piyasa değeri ile yazım sırasında 2.740 dolara yakın bir fiyattan işlem görüyor. Bitcoin’in aksine, ETH’nin pazar hakimiyeti 2021’in başından bu yana önemli ölçüde arttı ve şu anda %15 civarında.

Altcoin Sezonu

DeFi, NFT’ler ve sosyal token’lardaki son patlama, Bitcoin’in piyasa hakimiyetindeki düşüşte önemli bir rol oynadı. XRP ve BNB gibi dijital para birimleri, son birkaç ayda önemli bir büyüme bildirdi. Dünyanın en büyük 3. kripto para birimi olan BNB, BTC’deki yaklaşık %80’lik sıçramaya kıyasla 2021’de %1.500’den fazla arttı. Ek olarak, diğer bazı kripto para birimleri de fiyat sıçraması açısından Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi. Dünyanın en değerli 7. dijital para birimi olan Dogecoin (DOGE), 2021’de %7.000’den fazla değer kazandı. Ayrıca, Cardano (ADA), Polkadot (DOT), Uniswap (UNI) ve Chainlink (LINK) son 4 aylık dönemde önemli ölçüde arttı.

Dünyanın dört bir yanındaki büyük kuruluşlar, Ethereum ve XRP gibi dijital varlıkların eklenmesiyle kripto para birimi portföylerini çeşitlendirmeye başladı. CoinShares tarafından yayınlanan en son haftalık dijital varlık akışları raporuna göre, Ethereum ile ilgili yatırım ürünleri, Bitcoin ile ilgili ürünlerin 21 milyon dolarlık çıkışına kıyasla geçen hafta 34 milyon dolarlık giriş yaşadı.

Boğa Piyasası Sona Mı Yaklaşıyor?

Gelişmekte olan altcoin sezonunun ortasında, Bitcoin’in piyasa değeri ile kripto para piyasasının geri kalanı arasındaki bir oran olan Bitcoin (BTC) hakimiyeti, düşüşünü genişletiyor.

Çinli muhabir Colin Wu, BTC.D’nin Ağustos 2018’den bu yana şahit olunmayan %47,54 seviyesine dokunduğunu fark etti. Buna karşılık, Ethereum’un kripto piyasası kapitalizasyonundaki payının yüzde 15’i aştığını da belirtti.

2018’de yaşanan benzer bir durum 2018 Crypto Winter’ın başladığını gösteriyordu.

Ancak, Bay Wu takipçilerinin paniklemesini istemiyor. 2018’de yaşanan durumun, boğa piyasasının sonu anlamına geldiğini ancak bu yılın çok daha farklı olduğunu belirtiyor ve şu anda endüstride iki sürecin hakim olduğunu vurguluyor: kurumsal ilgi ve DeFi çılgınlığı.

Bitcoin Treasuries’ın gösterge tablosuna göre, halka açık şirketler 1.424.841 Bitcoin’i(BTC) yani net serbest arzının yüzde 6.78’ini elinde tutuyor. Basın zamanında, bu miktar 77 milyar dolara eşittir.

Bu arada, Defı segmentinde kilitlenen toplam varlık hacmi ilk kez 66 milyar doları aştı. Bu rakam sadece bir yıl önce 1 milyar doların altındaydı.

Böylelikle, en iyi iki kripto varlık olan Bitcoin ve Ethereum birbirlerinin hisselerini yemeden rallilerini genişletebilecekler.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın