Bitcoin’in Kripto Piyasasındaki Hakimiyeti %80’in Üzerinde, Araştırmacılar Söylüyor

0

John-Paul Thorbjornsen tarafından yapılan araştırmada, Bitcoin‘in toplam kripto para birimi ekosistemi yüzdesi %50 civarında olmasına rağmen, pazarın üzerindeki baskınlığının %80’in üstünde olduğu bulundu. 

Bu baskınlığa bakarken Bitcoin‘in, piyasa değeri dışındaki faktörleride dahil ediliyor. Thorbjornsen‘e göre amiral gemisi kripto para biriminin pazar üzerindeki baskınlığını bulmak için piyasa değerine bakmak yeterli değil.

Alandaki çeşitli analistlere göre, piyasa değeri kolayca manipüle edilebilir çünkü, sadece dolaşımdaki arz ile çarpılan bir piyasa fiyatıdır. Bir kripto paranın arkasındaki operatörler, pazar değerini tedarik yoluyla, ön mayınlarla ve daha birçok şeyle değiştirebilirler.

Thorbjornsen, BTC‘nin hakimiyetini daha iyi anlayabilmek için Pareto ilkesini kullandı. 80/20 kuralı olarakda bilinen bu ilkede, çoğu durumda sonuçların %20’sinin sonuçların %80’inden sorumlu olduğu varsayılır.

Bu durumda, kripto para birimlerinin %20’sinin pazarın %80’ine hakim olması gerektiği anlaşılıyor. Thorbjornsen araştırmasında, logaritmik ölçekte pazar değerine göre ilk 100 kripto para birimini inceledi ve ticaret hacimlerinin iyi bir korelasyon göstermediğini farketti.

Hacim Ağırlıklı Pazar

Araştırmacı, kriptoların hacmini pazar değerine göre arttırarak, “Hacim ağırlıklı pazar” adını verdiği yeni bir ölçüm yarattı. Daha sonra kripto paraların aralarında bir güç kanunu dağılımı olduğunu tespit etti ve CoinMarketCap’in ilk sayfasındaki dikkat belirteçleriyle ilişkili olarak “sayfa 1 etkisi” olarak adlandırdığı şeyin altındaki kripto para birimlerini kaldırdı.

Bu yeni ölçümü kullanarak, Bitcoin’in kripto para birimi ekosistemi üzerindeki baskınlığının, aslında %80’den daha fazla olduğunu ve yükseldiğini buldu.

Aslında, sadece popüler 5 koini dikkate aldığımızda, Bitcoin(%20) ile Pazarın %85’ini yakalıyor. Bu bir Pareto dağıtımıdır ve aslında çok güçlü bir ilkedir. Bu Bitcoin çevresindeki çarpma noktasının ne kadar güçlü olduğunun kanıtıdır.

Buna göre, CoinMarketCap ve diğer kripto para birimi veri toplayıcılarının gösterdiği “Bitcoin Hakimiyeti” nin “likidite faktörü olmadığından” kusurlu olduğu sonucuna varmıştır.

Kaynak:cryptoglobe

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın