Bitcoin’in Kara Çarşambası: Piyasa Uzmanları Nasıl Tepki Veriyor?

Kripto piyasasında yaşanan büyük satış baskıları, insanların iyi veya kötü konuşmalarına neden oluyor. Bitcoin de 24 saat içinde %30 düştü ve tüm kripto piyasası 500 milyar dolardan fazla kaybetti. Kripto Twitter’ın büyük influencerları bu konu hakkında şimdi ne söylüyor?

Birincisi, tabii ki, Bitcoin’e yeni bir isimken şu anda muhtemelen tüm zamanların en etkili influencerı olan Elon Musk. Sonuçta Musk, Bitcoin’in mevcut değer düşüşünden kısmen sorumlu. Ancak dün, şirketi Tesla’nın Bitcoin yatırımlarından hiçbirini(Şubat ayında 1.5 milyar dolarlık para birimi satın aldı) satmayacağını ima eden emojileri tweetledi. Elmas eller ifadesi, bir kripto para birimi sahibinin dijital parasını satmayı reddettiği anlamına gelir.

Bu arada, bulut yazılım şirketi MicroStrategy’nin patronu ve kripto dünyasındaki en büyük Bitcoin vaizlerinden biri olan (şirketi şu anda 4.5 milyar dolar BTC’ye sahip) Michael Saylor, kan banyosundan etkilenmediğini söyledi. Ve başka bir tweet’te de Bitcoin’i satmayacağını açıkladı.

“Kontrol ettiğim kuruluşlar şu anda 111.000 Bitcoin’e sahip ve tek bir satoshi bile satmadık. Ben satmıyorum. Sonsuza kadar Bitcoin.”

Kripto influencerı Anthony Pompliano da, Bitcoin boğa piyasalarının oldukça değişken olduğunu ve 2017 yılında da %40’lık iki ayrı düşüş yaşandığını belirtti. Boğa piyasalarının eğlenceli olmadığını ancak geçmişle karşılaştırıldığında normal olduğunu söyleyen Pompliano, endişelenmediğini ve fiyattaki dalgalanmanın kripto piyasası için gayet doğal olduğunu söyledi:

Her boğa piyasası, yeni kripto meraklıları sınıfını telkin etmek zorundadır. Bu oyunun adı Volatilitedir.”

En büyük kripto borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao ise, HODLing’in yapılacak en iyi şey olduğunu açıkça belirtti. “Panik satışı yaparsan, kripto zengini olamazsın.” yorumunda bulundu ve bu açıklamanın, tam tersi gibi görünse de finansal bir tavsiye olmadığını açıkca belirtti.

Bitcoin’den nefret edenler ise, bu gelişmenin para biriminin çöp olduğunun kanıtı olduğunu söylediler. Twitter’ın en aktif kripto şüphecilerinden biri olan yatırımcı Peter Schiff, “Bugün yaşananlar tartışmayı nihayet çözmeli” dedi ve devam etti:

“Bitcoin güvenli bir sığınak, enflasyon koruması veya altına benzer bir değer deposu değil. Diğer yüksek riskli varlıklarla ticaret yapan oldukça spekülatif bir dijital token. “

Ancak kripto Twitter dünyasının dışında da bazı ilginç analizler vardı.

Eski Coinbase yöneticisi ve Binance ABD’nin şu anki CEO’su olan eski Mali İşler Sorumlusu Brian Brooks, Bloomberg röportajında, insanların Çin’in kripto dünyasına yeni bir baskı başlatacağı haberini yorumlama şekillerinden dolayı Bitcoin’in düştüğünü söyledi.

Bitcoin’in bugün düşmesinin nedenlerinden biri insanların Çin hükümetinin ‘temelde kriptoyu yasaklıyoruz’ dediğine inanılması. Kimse kriptoyu yasaklamayacak, bu 2 trilyon dolarlık bir varlık sınıfı.”

Ayrıca Brooks, ABD’de Kimsenin Bitcoin’i yasaklamayacağını,varlık sınıfında olmanın sorun olmadığını ve SEC’in düzenleme konusunda daha net olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yatırım yönetimi şirketi Ark Invest’in CEO’su Cathie Wood ise, farklı bir Bloomberg röportajında Bazı trader’ların sadece bırakıp kaçtıklarını söyledi ve göstergelerin Bitcoin’i satın almak için mükemmel bir zamana işaret ettiğini ekledi: “Satılık!

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.