Bitcoin’in Hash Gücü Nedir? Bitcoin’i Nasıl Etkiliyor?

0
944

Dürüst olmak gerekirse, bu sektörde gelişmek istiyorsanız kripto para birimi ve blockchain teknolojisi hakkında bilmeniz gereken çok şey var. Bir yatırımcı, bir yazar hatta bir programcı olarak. Açıkçası, tüm manzara karmaşıktır ve anlaması zordur, özellikle de “hash gücü” gibi terimlerle karşılaşırsanız ki bu, kripto para piyasasında yeni olanlar için hiçbir şey ifade etmez.

The Next Web, bazı gizemleri ortadan kaldırmak ve bize yardımcı olmak için küçük bir kılavuz hazırladı ve bize Bitcoin’in işlemlerinde ki hash gücünü öğrenme fırsatı verdi. Sizin için bazı önemli noktaları seçtik.

En temel biçimiyle hash gücü, Bitcoin ağının işlem gücüdür. Bu yüzden, hash gücü düşük olduğunda, blockchain çok az güce sahiptir. Bunu, kolaylıkla Yakıtı biten bir arabaya benzetebilirsiniz ama daha çok yakıtı olan ancak olabildiğince verimli kullanılmayan bir arabaya benzer. TNW’ye göre:

“Sürekli büyüyen blok zincirine, yeni bloklar eklenmeden önce doğrulanmış işlem bloklarının birleştirilmesi gerekiyor. Bu işlemlerin herbiri zor bir matematik bulmacasını başarıyla çözerek oluşturulur. Hash gücü, ağın her saniye bu bulmacayı kaç kez çözmeye çalıştığının bir ölçüsüdür. Hash gücü, Bitcoin ağının sağlıklı çalıştığının bir göstergesidir. Bu, ağın olabilecek bir yüzde 51 saldırısına karşı daha güvenli olduğu anlamına geldiğinden, daha düşük olana kıyasla daha yüksek bir hash gücü tercih edilir.”

Yuzde 51 saldırısı, bir madencinin yada bir madenci grubunun, ağın yuzde 50’sinden fazlasını ele geçirmesi ve bu sayede ağın kontrolünü de ele geçirmesidir. Yüzde 51 saldırısı hakkında daha detaylı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Dolayısıyla yüksek hash gücü, doğrulanması gereken daha fazla işlem anlamına geldiğinden ağın kontrolünü ele geçirmek oldukça zordur.

Bitcoin, merkeziyetsiz olduğundan, daha verimli bir hale geldi. Ağa, daha fazla kişi girdikçe bu oran artmaya devam ediyor.

“Bitcoin ağı büyüdükçe ve saniyede daha fazla işlem hesaplaması gerektiginden hash gücü artar. Daha güçlü ve özel entegre devre (ASIC) madencilik makinelerinin eklenmesi, ağın hash gücünü daha da arttırıyor. Bitcoin’in 10 yıllık ömrü boyunca, ağ o kadar güçlü bir şekilde büyümüştür ki, saniyede beş binden fazla işlemi hesaplayabilir.”

Bitcoin’in, geçtiğimiz birkaç yıl içinde bu büyümesi, değişen hash gücü ve fiyatına yansımış durumda.

Kısacası, hash gücü, adı üstünde güç demektir ve ağ çok fazla güce sahip olduğunda, daha verimli ve daha güvenlidir.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın