Bitcoin’in En Küçük Birimi Satoshi’ye Geçişin Zamanı Geldi Mi?

0

Son zamanlarda kripto alanındaki önemli kişiler, Bitcoin yerine satoshi’nin üzerinde düşmenin önemini vurguluyor.

Bitcoin’in ana akım olarak benimsenmesinin küresel düzeyde ilerlemesi için, insanların BTC’nin fraksiyonlarını satın alabileceklerini anlamaları gerekiyor. Bunlar Satoshiler.

Tüm para birimleri değer birimleri taşır, böylece insanlar farklı değerler taşıyan mallar satın alabilir. Örneğin ABD doları, 100 dolarlık banknotlardan centlere bölünebilir. BTC de diğer para birimleri gibi bölünebilir ve sekizinci ondalık basamağa kadar alt bölümlere ayrılabilir. En küçük para birimi, Bitcoin’in yaratıcısından adını alır ve Satoshi olarak adlandırılır. 1 BTC, 100.000.000 satoshiye (sats) eşittir.

Pek çok potansiyel yatırımcı nakitlerini BTC’ye yatırmıyor çünkü bütün bir BTC’yi asla satın alamayacaklarını düşünüyorlar ve bu çok büyük bir dezavantaj. Bu dezavantajdan kurtulmak için de Satoshi’lerin BTC’nin fraksiyonu olarak kesinlikle borsalarda listelenmesi gerekmektedir.

Satoshi Sonraki Dogecoin Mi?

Analist Plan B, geçtiğimiz günlerde attığı twette satoshi’lerle ilgili pozitif düşüncelerini paylaştı:

“SATS’ı Seviyorum. Harika proje, harika ekip.
Erkenciyiz: 1 sat = 0.00059 dolar !!
1 dolara gidebilir.”

Milyarder Mark Cuban’a göre, bir kriptonun tamamına sahip olmanın getirdiği heyecan, şaka kripto para birimi Dogecoin’in yükselişini açıklayabilir:

“100 doları olan biri için BTC veya ETH’nin bir kısmına sahip olma konusunda heyecanlanmak zordur. Doge ile bu daha kolay.”

Plan B de aynı düşünceyle; uygun bir fiyata bütünüyle satın alınabildikleri için, SATS’ın bir sonraki Dogecoin olduğunu söyledi.

Mike Novogratz: Satoshi’ye Geçiş Zamanı

Mike Novogratz, Plan B’nin fikrine katılıyor. Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, yakın tarihli bir tweet’inde borsaları, en büyük para birimi Bitcoin’i, 0.00000001 BTC’ye eşit olan en küçük birimi olan satoshi ile değiştirmeleri gerektiğini belirtti. Mevcut fiyatları “çok fazla insan” için “çok pahalı” bulduğunu açıklayan Mike Novogratz, insanların Satoshi’lerin varlığını kabul etmelerinin önemine değindi.

“Satoshi’ye geçme zamanı. Çok fazla insan bana BTC’nin 58.000 dolarlık fiyatının çok pahalı olduğunu söylüyor. SATS‘da ilk teklif verecek borsa hangisi olacak?”

Milyarder, Coinbase, Binance, FTX ve Gemini’den BTC’yi ortalama yatırımcılar için daha çekici hale getirmek için satoshi’yi teklif para birimi olarak benimsemeye çağırıyor.

Adını Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’dan alan birim, ilk olarak BitcoinTalk kullanıcısı Ribuck tarafından Kasım 2010’da önerilmiş, sonunda da topluluk içinde kabul edilmeye başlamıştı.

Önde gelen kripto para takip sitesi CoinMarketCap, bu haftanın başlarında kripto para listesine SATS’ı ekledi ve muhtemelen birimi daha yaygın hale getirdi. Yazım sırasında, bir satoshi 0.0005 dolardan işlem görüyor.

Keşfedilebilirlik Sorunu

Kulağa ne kadar cazip gelse de, satoshi’ye geçiş, borsalar için kolay bir iş değildir. Kraken CEO’su Jesse Powell, kullanıcı deneyimi ve keşfedilebilirlik gibi faktörlerin dikkate alınması gerektiğini belirtiyor:

“UX, keşfedilebilirlik üzerinden düşünmek zorundasınız. Gelen yeni kullanıcıların %99’u Bitcoin / BTC’yi arayacak ve Satoshi / sat’ın ne olduğu hakkında hiçbir fikri olmayacak. Kafalarını karıştırmak istemeyiz.”

Square’in Nakit Uygulaması aralık ayında satoshi’yi ekledi ancak tek bir büyük borsa henüz böyle bir hamle yapmadı.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın