Bitcoin’in Düşük Volatilitesi Nasıl Sonlanacak?

Bitcoin’in düşük volatilite aralığındaki seyri devam ediyor. Bu volatilite, Kasım 2018’in ikinci yarısında gerçekleşen %40’lık bir fiyat kazası öncesindeki dönemi anımsatıyor. Ancak bu sefer fiyat sıkışıklığı yükseliş eğilimi gösterebilir, en azından bazı metrikler ve makro faktörler öne bunu gösteriyor.

Piyasa değerine göre önde gelen kripto para birimi, son üç ayın büyük bir kısmını 9.000 – 10.000 dolar arasında işlem yaparak geçirdi. Satıcılar birkaç kez fiyatları 9.000 doların altına düşürdü fakat o aralıkta tutmayı başaramadılar.

Sonuç olarak, bir fiyat volatilite göstergesi olan Bollinger bant indikatörü, TradingView veri kaynağına göre 12 Kasım 2018’den bu yana en düşük seviye olan 0.04’e geriledi. Bilmeyenler için Bollinger Bantları stratejisinde üç volatil bant kullanılır. Ortadaki bant 20 dönemlik MA’dır, diğer ikisi ise göstergesinin çizildiği dijital varlığın değer düşüklüğünü ve aşırı değerlenmesini ölçmektedir.

Bollinger bant aralığının temsil ettiği volatilite, 12 Mart çöküşünün ardından 0.89’da zirveye çıktı, o zamandan beri düşüş eğiliminde. 2018 yılında bant aralığı iki ay içinde 12 Kasım’a kadar 0,5’ten 0,04’e düştüğünde günümüze benzer bir desen gözlemlenmişti. Bitcoin o dönem, 6.000 – 6.800 dolar arasındaki dar aralıkta kilitlenmişti. Kripto para birimi 2018 yılı 14 Kasım tarihinde 6.000 doların altına kadar düştü (bant genişliği 0.04’e düştükten iki gün sonra) ve 25 Kasım’da 3.500 doların altına geriledi.

O zamanlar daha geniş pazar yapısı düşüş eğilimindeydi. Diğer yandan günümüze gelecek olursak, en son konsolidasyonun öncesinde yükseliş eğilimi vardı. Kripto para birimi Mart ayı ortalarında 3.867 dolar seviyesine geriledi ve son dört ay içinde birçok yüksek düşüş kaydetti. Buna ek olarak, on-chain veriler şu anda tutunma hissinin oldukça güçlü olduğunu göstermektedir. Örneğin, bir blockchain analitiği şirketi olan Glassnode’e göre, BTC’nin %62’den fazlası bir yıldan fazla bir süredir hareket etmedi.

Ayrıca, küresel otoriteler tarafından korona virüs kaynaklı ekonomik yavaşlamaya karşı koymak için başlatılan benzeri görülmemiş para ve mali teşviklerin, bitcoin talebini artırması bekleniyor. Bu nedenle, devam eden konsolidasyon yakında yukarı tarafa güçlü bir hamle ile sona erebilir. Ancak, küresel borsalar, yenilenen koronavirüs endişeleri ve Çin-ABD arasındaki gerginlikle aşağı doğru hareket ederse, Bitcoin’de bu harekeri takiben aşağı doğru büyük bir hamle yaşayabilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.