Bitcoin’in Ani Düşüşünün Arkasındaki Nedenler!

Bitcoin fiyatı şu anda üç saatten kısa sürede 1000 dolar’ın üzerinde değer kaybettiğini gösteren %11’lik dramatik bir düşüşün ardından 17.900 dolar’ın altında seyrediyor. Düşüşten önce, BTC muhtemelen ilk kez 20.000 dolar’ın üzerine tırmanarak ATH’sini aşmaya çalışıyordu.

On-chain analitik sağlayıcısı CryptoQuant tarafından sağlanan ve borsalara önemli bir BTC girişi olduğunu gösteren veriler, 26 Kasım’daki düşüşe çeşitli faktörlerin katkıda bulunduğunu ortaya koyuyor. Söz konusu senaryo tüccarların coin’lerini Bitcoin yükselişinin ortasında yerel zirvelerde nakit paraya çevirmek için konumlandırdıklarına işaret ediyor.

Söz konusu düşüş, 19.500 dolar fiyat seviyesinin üzerinde art arda reddedilişlerin ardından geçici boğa yorgunluğunu da gösteriyor olabilir. Kripto cüzdan sağlayıcısı CivicKey’in CEO’su Vinny Lingham 20 bin dolar seviyesinin çok fazla konsolidasyona ihtiyaç duyduğunu belirterek ani düşüşle ilgili olarak şunları söyledi:

“Bu satış bekleniyordu. 16.000 dolar’ın altına düşmemeli ve bu nedenle önümüzdeki haftalarda sağlıklı yatay ticaret bekleyebilirsiniz.”

Düşüşle eş zamanlı gerçekleşen farklı bir olayda, düşüşü tetiklemiş olabilir. Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un yıl sonunda ayrılacak olan Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in aceleci kripto para cüzdanı düzenlemelerine ilişkin endişelerini dile getirdi ve düşüş gerçekleşti. İddialara göre eski Hazine Bakanı Steven Mnuchin, kripto para biriminin temel ilkelerinden biri olan bireyin kendi kripto paralarını kendi elinde tutma özelliğini değiştirmeye hazırlanıyor. Armstrong bu konuya dair şunları söyledi:

“Bu kripto para düzenlemesi gerçekleşirse, ABD için korkunç bir miras olur ve uzun süreli negatif etkileri getirir. İnternetin ilk günlerinde, telefon şirketleri gibi düzenlenmesini isteyen insanlar vardı. Tanrıya şükür yapmadılar.”

Bunların yanında OKEx, kripto para çekme işlemlerini 08:00 (UTC) itibarıyla devam ettirecek. Kripto borsasının, Ekim ortasından bu yana platformda kalan yaklaşık 3.48 milyar dolar değerinde Bitcoin tuttuğu bildirildi.

Düşüşe rağmen, BTC savunucuları boğa vakasının hala güçlü olduğunu söylüyor. BTC, 2020’nin başından bu yana hala %147 değer kazanmış durumda.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.