Bitcoin’i Boğa Koşusuna Götürecek Adımlar 2017’deki Kadar Basit Değil

Bitcoin iki ay sonunda ilk kez 10.000 doları aşarken ve Halving etkinliğinden bu yana ilk gerçek büyük para hareketini gerçekleştirirken akıllara aynı soru geldi: 2020 boğa koşusu başladı mı? Bunu cevaplamak için henüz çok erken. Bitcoin’in bu yükselişinin devam etmesi için hayata geçmesi gereken bir takım gelişmeler var.

Bir boğa koşusu için yapılması gerekenler 2017’deki kadar basit değil. Üç yıl önce, Bitcoin 1.000 dolardan 20.000 dolara yükseldiğinde, koşuyu tetikleyen hareketler; hem büyük hedge fonlarından hem de günlük yatırımcılardan geldi. Kısacası o dönem, kurumsal yatırımcılar Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu [CFTC] tarafından onaylanan Bitcoin Vadeli İşlemleri ile yeşil bir ışık gördü, perakende yatırımcılar da bu yükselişe katıldı. Bu sefer piyasa oldukça farklı.

AMBCrypto’ya açıklama yapan Ecoinmetrics analisti Nick, bir boğa koşusunun geniş çapta iki adımda gerçekleşeceğini söyledi. Bu adımların her birinin yükselişi yönlendiren bir birincil müşteri grubu ve ivme sağlayan ikincil bir grup sayesinde olacağını da sözlerine ekledi. Ayrıca onların rolleri art arda adımlarla değiştirilmesi hem perakende hem de kurumsal oyuncuların sürücü koltuğunda yer almasına olanak sağlayacak.

İlk olarak 10.000 ila 20.000 dolar arasında bir boğa koşusu geliyor. Ecoinmetrics analisti, bu aşamanın hedge fonları ve aile ofisleri tarafından yönlendirileceğini söyledi. Nick bunu “Paul Tudor Jones tezi” olarak adlandırıyor. Nick bu tezin; geçmişteki FOMO’nun, şimdiki momentumun ve gelecekteki kâr isteğinin bir karışımı olacağını söyledi:

“Biz tüm zamanların en yüksek BTC fiyatının altındayken, çoğunlukla profesyonel yatırımcılar tarafından bir ivme oyunu olacaktır. Bu insanlar önceki fırsatları kaçırdılar ve eylemde bulunmak istiyorlar. Bu yüzden şimdi biriktiriyorlar.”

Nick’e göre 2017-ATH aşıldığında, perakende yatırımcılar harekete geçecekler ve kurumsal/profesyonel yatırımcıların elde ettiği erken kârlara tanıklık edecekler. Yani bir perakende FOMO pazarı piyasaya ortaya çıkacak ve fiyatı daha yükseğe çıkaracak. Nick ek olarak “Küresel ekonominin iyi gitmediğini ve Bitcoin’i enflasyona karşı bir risk olarak kullanmanın yararları olduğunu görebiliyorlar.” sözlerini dile getirdi.

Bu sadece bir teori olabilir, ancak temel unsurlara sahip. Anlatı ve çevre açısından, evet, Bitcoin bir yatırım ve ekonomik krizden korunma aracı olarak görülüyor. O halde şu an, boğa koşusu için geriye kalan tek şey yatırımcıların kendi rollerini oynaması.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.