Bitcoin’de Tesla Etkisi: Fiyat 47.000 Dolar’ın Üzerinde!

En büyük kripto para birimi Bitcoin, devasa rallisi ile 8 Şubat’ta önceki tüm rekorlarını kırarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 47.565 dolar’a ulaştı. Yazının kaleme alındığı sırada, Bitstamp borsasında 47.000 dolar seviyesinin üzerinde konsolide oluyor. Bitcoin ve Ethereum piyasa değeri artık toplam olarak 1 trilyon dolar’ı aşıyor.

Dün bildirdiğimiz üzere, Bitcoin, dünyanın yedinci en büyük şirketi Tesla’nın 1.5 dolarlık Bitcoin satın alımını açıklamasının ardından tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru ilerlemeye başladı. Halka açık şirketler arasında, dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi, bilançosunda tutulan Bitcoin miktarı açısından öncü MicroStrategy’nin arkasında. Devasa Bitcoin alımları Tesla’nın nakit rezervlerinin yüzde 10’unu oluşturuyor.

8 Şubat’ta Bitcoin, bir günlük mumda 7.576 dolar değer kazandı ve önceki tüm rekorları kırdı. Bir zamanlar Bitcoin’in dünkü fiyat artışı kadar bir fiyata sahip olduğu düşünülürse, Musk pump’ı kesinlikle tarihe geçecek kadar etkileyiciydi.

BKCM’nin kurucusu Brian Kelly, geçtiğimiz günlerde CNBC’den Mellissa Lee’ye, Tesla’nın Bitcoin için yalnızca “mızrağın ucu” olduğunu ve diğer büyük kamu şirketlerinin de onun liderliğini takip etmesini beklediğini söyledi. Yeni Kelly’e göre bu ilk ve en anlamlı eylem olabilir:

“Bu tek olmayacak. Bu gerçekten mızrağın ucu.” 

Yeni raporunda aracı kurum RBC Capital Markets, en değerli ABD şirketi olan Apple’ın kendi kripto para borsasını başlatabileceğini öne sürdü. Rapora göre şirket, bilançosuna Bitcoin ekleyerek gelişimini finanse edebilir:

“Örneğin, firma 5 milyar dolar’lık Bitcoin satın aldıysa (20-25 günlük nakit akışı), firmanın tüm projeyi ilk etapta tam olarak finanse etmesi için dayanak varlığın fiyatının %10 artması gerekecektir. Bu, bizim görüşümüze göre sağlam bir değer önerisidir, çünkü işletme, firmadaki diğer projelerin etkisini azaltmadan finanse edilecektir.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.