Bitcoin’de Sahte İşlemler Giderek Artıyor Mu?

0

Bitcoin başta olmak üzere bir çok kripto parada, borsalar üzerinden farklı manipülasyon taktikleri ile sahte işlemler gerçekleştiriliyor. Konuyla alakalı bir uzmanın ortaya attığı iddiaya göre, Bitcoin’de “Wash Trading” giderek artıyor.

Haberin daha verimli bir hal alması için öncelikle, “Wash Trading” kavramını açalım. Bu kavram, değerli varlıklar üzerinde yapılan bir manipülasyon tekniği

. Özellikle kripto para piyasası gibi tam olarak düzenlenmemiş piyasalarda görünen bir teknik. Wash Trading, piyasa üzerinde, şişirme bir hacim oluşturmaya denir. Bu manipülasyon tekniğini kullanan kişi veya kişiler, piyasaya satış emri açar daha sonra kendi açtığı satış emrini kendisi satın alarak piyasada şişirilmiş bir hacim oluşmasını sağlar.

Şişen piyasa, bir çok yatırımcıya çekici gözükür ve sonucunda, üzerinde oynanan değerin fiyatı yükselmeye başlar. Kripto paraların fiyat takibini ve analizini yapan CoinGecko şirketinin kurucu ortağı Bobby Ong konuyla alakalı dikkat çekici iddialarda bulundu. Ong’a göre Bitcoin üzerinde ki Wash Trading giderek artıyor.

Ong kripto para piyasalarında manipülasyonların azalmadan devam ettiğini söyledi ve buna bazı borsaların da zemin hazırladığını ekledi. Ong’a göre piyasadan temiz veri almak çok zor ve eğer sağlıklı veriler almak istiyorsak yasalarca düzenlenmiş borsaları kullanmak gerekir.

 “Durumun gerçekten daha kötüye gittiğini söyleyebilirim. Piyasadaki işlem hacmi artık güvenli bir kaynak olarak kullanılamıyor. Sadece Wash Trading gerçekleştiren bir çok saçma borsa var. Eğer 24 saatlik işlem hacminde gerçek bir veri almak istiyorsanız, yasalarca düzenlenmiş Japonya ve Amerika gibi ülkelerde bulunan Coinbase, Gemini gibi borsalara bakmak gerekir. Düzenlemelerin dışında kalan piyasalarda, ne kadar gerçek işlem olduğunu bilmek çok zor.”

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın