Kasım 8, 2019

Bitcoin’de Sahte İşlemler Giderek Artıyor Mu?

Bitcoin başta olmak üzere bir çok kripto parada, borsalar üzerinden farklı manipülasyon taktikleri ile sahte işlemler gerçekleştiriliyor. Konuyla alakalı bir uzmanın ortaya attığı iddiaya göre, Bitcoin’de “Wash Trading” giderek artıyor.

Haberin daha verimli bir hal alması için öncelikle, “Wash Trading” kavramını açalım. Bu kavram, değerli varlıklar üzerinde yapılan bir manipülasyon tekniği

. Özellikle kripto para piyasası gibi tam olarak düzenlenmemiş piyasalarda görünen bir teknik. Wash Trading, piyasa üzerinde, şişirme bir hacim oluşturmaya denir. Bu manipülasyon tekniğini kullanan kişi veya kişiler, piyasaya satış emri açar daha sonra kendi açtığı satış emrini kendisi satın alarak piyasada şişirilmiş bir hacim oluşmasını sağlar.

Şişen piyasa, bir çok yatırımcıya çekici gözükür ve sonucunda, üzerinde oynanan değerin fiyatı yükselmeye başlar. Kripto paraların fiyat takibini ve analizini yapan CoinGecko şirketinin kurucu ortağı Bobby Ong konuyla alakalı dikkat çekici iddialarda bulundu. Ong’a göre Bitcoin üzerinde ki Wash Trading giderek artıyor.

Ong kripto para piyasalarında manipülasyonların azalmadan devam ettiğini söyledi ve buna bazı borsaların da zemin hazırladığını ekledi. Ong’a göre piyasadan temiz veri almak çok zor ve eğer sağlıklı veriler almak istiyorsak yasalarca düzenlenmiş borsaları kullanmak gerekir.

 “Durumun gerçekten daha kötüye gittiğini söyleyebilirim. Piyasadaki işlem hacmi artık güvenli bir kaynak olarak kullanılamıyor. Sadece Wash Trading gerçekleştiren bir çok saçma borsa var. Eğer 24 saatlik işlem hacminde gerçek bir veri almak istiyorsanız, yasalarca düzenlenmiş Japonya ve Amerika gibi ülkelerde bulunan Coinbase, Gemini gibi borsalara bakmak gerekir. Düzenlemelerin dışında kalan piyasalarda, ne kadar gerçek işlem olduğunu bilmek çok zor.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.