Bitcoin’de Ki Stabilizasyonda 3 Neden ?

0

Son günlerde özellikle kripto piyasalarında bitcoin’in uzun zamandan beri 10.000 USD bandında sıkışıp kaldığı ve kendisine bir çıkış yolu bulmak için atağa geçeceği dilden dile dolaşıyordu.Bunun için hedef tahta, Fed toplantıları ve Bakt’ın bir an önce işleme sokulmasıydı.

Fed toplantısında beklenildiği üzere 25 baz buan faiz indirimi yapıldı. Atağa geçmesi beklenen Bitcoin ise bugün itibariyle yatırımcılarına 400 USD kaybettirdi.Gün içerisinde ki kısa süreli toparlanmalara rağmen hala düşüş trendi devam etmekte.

Peki tüm bu beklentileri boşa çıkaran Bitcoin’de ki temel sorun neydi ?

Bunları temel olarak sıralarsak ilk önce balinaların 125 milyon USD değerinde ki bitcoinleri bilinmez hesaplara transferi ve bunun neticesinde coinlerin piyasaya sürülme endişesi en temel sebeplerinden olarak gösterilebilir.Bu manüpülatif hareketler tabii olarak Bitcoin’in ivmesini aşağı indirdi.

Bir diğer sebep ise Amerikan Federal Bankası’nın faiz indirimiyle piyasa yatırımcılarının kripto varlıklara yönelme eğiliminin bulunmasıydı. Ancak şuan yatırımcılar sadece bekle ve gör politikasını uygulamakta.10.000 bandında sıkışan Bitcoin ise belirsizliklerin eşiğinde kendine bir yol bulmakta zorlanıyor ve aşağı yönlü ivme kazanmış durumda.

Son olarak belirtmek gerekir ki özellikle devletlerin blockchain tabanlı teknolojilere adım atması ve ABD,Almanya,Güney Kore ve Çin’in bu konuda ki çalışmaları dünya piyasalarında dikkatle incelenmektedir. Bu devletler 780 Milyar USD’lik kripto para piyasalarında aslan payını almak için birbiriyle yarışmakta ve Bitcoin’e alternatif yaratma çabasına girmektedir. Merkeziyetçilikten uzak Satoshi ekibi ise şuan sadece bu konuda late mover pozisyonunda beklemektedir.

Sonuç olarak Bitcoin’e yönelik beklentiler sonuçsuz kalmış gibi gözüküyor.9000-9500 USD bandı Bitcoin için Eylül ayının dip pozisyonu olarak indikatörlerin beklentisidir. Bu seviyeye inecek olan Bitcoin’in daha sonra toparlanma sürecine girip Ekim ayı itibariyle 11.000-12.000 USD Boğa bandına geçiş yapacağı tahmin edilmektedir.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın