Bitcoin’de Geri Çekilme Yaşanabilir Mi? Bu 3 Göstergeye Dikkat!

0
206

Bitcoin’in son dönemdeki boğa koşusu, kripto para birimini 18.000 doların üzerine kadar çıkardı. Bu dikkat çeken yükselişte, kurumsal ilginin kilit rol oynadığını söyleyebiliriz. Çoğu kişi için, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolar’a ulaşması ve hatta onu geçmesi an meselesi. Bununla birlikte, bahsedeceğimiz üç sebebe göre, kripto para biriminde yakında geri çekilmeye başlayabilir.

19.000 Dolar Direnç Seviyesi

Bitcoin’in mevcut seviyelere yükselişiyle, kripto para birimi çeşitli direnç seviyelerini kırdı. En önemli ve kırılması zor olanlardan biri, Bitcoin’in aylarca mücadele ettiği 12.000 dolarlık direnç seviyesiydi. Analist David Puell’e göre 12 bin dolar, 2019’un en yüksek seviyesindeki alıcıların başabaş noktasına ulaşacağı yerdi. Puell analizinde, balinaların 12.000 ila 14.000 dolar aralığında harekete geçme ihtimallerinin olduğunu, bu bölgede fiyat dalgalanmalarının beklenebileceğini belirtmişti.

19.000 dolar’lık direnç seviyesi de Bitcoin için aynı derecede zor. Sadece iki gün önce, Bitcoin bu direnç seviyesini kırmaya hazır gibi görünüyordu ve 18.895 dolar’a yükseldi. Ancak, bu işareti kırmayı başaramadı. Bitcoin şu anda 18.235 dolardan işlem görüyor.

Sektör uzmanlarının belirttiği gibi, Bitcoin 19.000 dolar’a yaklaştığında gerçekleştirilen Coinbase, Bitfinex ve Binance gibi bazı büyük borsalarda önemli satış emirleri var. Çoğu büyük balinalar tarafından verilen bu emirler, kripto para birimi için büyük bir geri dönüşü tetikleyebilir.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Yükselişte

“Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi”, bu duyguların basit bir sayıya dönüştürülmüş hali denilebilir ve tüccarların bir sonraki adımda ne yapmayı planladıklarına dair bize fikir verir. Bu dizin şu anda tehlikeli derecede yüksek bir seviyede duruyor. Şu anda 94 seviyesinde, 0 tüccarlar tarafından aşırı korku ve 100 aşırı açgözlülük göstergesidir. Faktör her zaman Bitcoin’in fiyatı ile ilişkilidir, çoğu tüccar fiyat yüksek olduğunda açgözlülük gösterir ve fiyat düştüğünde korkar. BTC fiyatı 4.583 dolara düştüğü Mart ayı ortasında, endeks de 11’e kadar düşmüştü.

Temmuz 2019’dan Bu Yana En Yüksek Bitcoin SOPR Göstergesi

Yakında bir fiyat gerilemesi olabileceğinin bir başka göstergesi de kripto para biriminin gösterdiği yüksek SOPR göstergesidir. Harcanan kar oranı anlamına gelen SOPR, Bitcoin sahiplerinin şu anda ne kadar kar elde ettiğini gösterir. Yüksekse, bu Bitcoin sahiplerinin çoğunun eşit değerde olduğu ve kâr ettiği anlamına gelir. Buradan genellikle satmaya istekli oldukları anlamına çıkarılır ve fiyatın geri çekilebleceğini gösterir. Kötü haber, SOPR göstergesinin Temmuz 2019’dan beri en yüksek seviyesinde olmasıdır. Blockchain analitik firması Glassnode’un baş teknoloji sorumlusu Twitter’da konuyla ilgili şunları söyledi:

“SOPR (saatlik, 7 günlük MA) Temmuz 2019’dan bu yana olmadığı kadar yükseğe ayarlandı. Düzeltme mi geliyor?”

O dönemde, Bitcoin yıkıcı bir kaç aydan sonra toparlanmış ve fiyatı iki katına çıkarak 13.000 dolar’a çıkmıştı. Ardından, BTC’nin sadece iki hafta içinde değerinin %30’una yakınını kaybettiği bir düzeltme oldu.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın