Bitcoin’de Fiyat Benzerlikleri!

0

Kripto Para Meraklısı Tarafından Fark Edilen Yıllık Bitcoin Fiyat Benzerlikleri

Fraktallar, bir fiyatın bir önceki örnekte olduğu gibi hareket ettiği tekrar eden kalıplardır. Bu hareketler özdeş olmasa da ve çoğu zaman aynı sürede geçmese de özellikle hareketler arasında karşılaştırılabilir oranlara sahip birkaç benzerliği paylaşırlar.

Geleceğe yönelik fiyat tahminleri yapmak için Bitcoin fiyatlarında tekrarlı modeller kullanılabilir. Kripto yatırımcısı ve meraklısı @SmartContracter bu şekilde bir yol izledi. Ekim 2018’deki çöküş ile 24 Eylül 2019’daki 3200 Dolar düşmesine neden olan son çöküşü karşılaştıran bir fraktal belirledi.

Söz konusu benzerliğin yanı sıra, fiyat çöküşü sonrası fiyat hareketi de benzerlikler göstermektedir. Eğer fiyat aynı kalıbı izlemeye devam ederse, çok yakında 10.000 Dolar’ın üzerine çıkacaktır.

Peki Ekim 2018’de tam olara nasıl bir tablo gördük? Bitcoin fiyatı, Haziran-Ekim 2018 arasındaki dönemde yaklaşık 160 gün boyunca simetrik bir üçgen içinde işlem gördü. Bir kez fiyat kırıldıktan sonra hızlı bir şekilde %50 azaldı.

Azalmadan sonra, fiyat yükselmeden önce yaklaşık 130 gün boyunca işlem görerek yükselen bir üçgen yarattı.

Hareketli ortalamalara (MA) baktığımızda, fiyatın döküm boyunca 100 ve 200 günlük MA’ların altında işlem gördüğünü görüyoruz. Sonunda, Şubat 2019’da 100 günlük MA’nın üzerine, Nisan ayının başındaki üçgenin üzerine çıktıktan sonra 200 günlük MA’nın üzerine taşındı.

Bu iki hareket arasında kayda değer farklılıklar ve benzerlikler var. Benzerlikler çoğunlukla dağılmadan önceki hareketlerden kaynaklanmaktadır. Her iki durumda da, fiyat bozulmadan önce simetrik üçgenler içinde uzun bir süre (180 – 100 gün) işlem gördü.

Ancak, dağılmadan sonraki hareketler birbirinden çok farklıydı. İlk olarak, düşüş oranı 2018’de %50 ve 2019’da %21 civarındaydı. Bu nedenle, bu iki hareketin benzerlikleri olsa da, mevcut hareketi tahmin etmek için hareketi 2018 düşüşünden sonra kullanabileceğimizi düşünmüyoruz.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın