Bitcoin’de Düşüş Devam Ederken, Long Pozisyonlar Tasfiye Ediliyor!

0

Kripto para piyasası ‘kaldıraçlı’ olmaya devam ediyor, bu da Bitcoin‘de düşüş devam ederken (%10’dan az) büyük bir tasfiyeye yol açıyor.

Kripto para piyasasındaki genel düzeltme, daha fazla tüccarın kâr elde etmeye ve piyasadan çıkmaya karar vermesiyle devam ediyor ve bu da pozisyonlarını açık bırakmaya karar verenler için çeşitli borsalarda büyük tasfiye hacmine yol açıyor.

Çok sayıda merkezi borsadaki 24 saatlik tasfiye hacmi, Bitcoin daha da düşmeye devam ettiğinden beri şimdiden 640 milyon dolara ulaştı. Bitcoin’in fiyatı son 24 saatte %8’den fazla düştü.

Daha önce, Bitcoin 15 Kasım’da başlayan %8’lik bir düşüşle karşı karşıya kalmıştı. Çok sayıda kaldıraçlı pozisyon nedeniyle, piyasa da yaklaşık 24 saat içinde yaklaşık 500 milyon dolar değerinde tasfiye görülmüştü.

Yakın değerdeki tasfiye hacmi, önceki rallinin hala çok sayıda aşırı kaldıraçlı pozisyon tarafından tetiklendiği görülüyor. Yüksek kaldıraç, yatırımcıların borsalardan ödünç alınan fonları kullanarak, piyasadaki konumlarından daha fazla sonuç almalarını sağlayan bir sistem.

Yüksek kaldıraçlı bir pozisyon genellikle yüksek oynaklık, düşük likidite ve salınım benzeri bir yapı gibi kendine has özelliklere sahiptir. Daha önce, piyasa katılımcıları, Bitcoin’in yerel ATH’sine ulaştığı ve ardından neredeyse %50 oranında geri çekildiği Mayıs ayında kaldıraçlı pozisyonun yüksek hacmini görebiliyordu.

Son birkaç ayda birkaç merkezi borsa, mevcut kaldıracı sınırlayarak güvenli ticaret uygulamalarını hayata geçirmişti ve 2017’de endüstri standartı haline gelen “x100” kaldıraç seçeneğini seçme haricinde geleneksel finans kurumlarında uygulanan oranlara yakın hale getirildi.

Merkez bankası düzenleyicileri ve komisyon üyeleri, aşırı kaldıraçlı piyasalar nedeniyle tüccarların maruz kaldığı piyasa manipülasyonları nedeniyle kripto para ticaretini sık sık eleştirdiğini de hatırlamak gerekir.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indererek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın