Mart 28, 2020

Bitcoin ve Geleneksel Piyasalar Ayrışıyor

Hem geleneksel hem de dijital varlık piyasasının, yazı yazılırken kazanımları kaydetmeye çalıştığını görülüyor. Aslında, tıpkı kripto para piyasası gibi, COVID-19 salgını piyasayı tahrip ettiği için birçok geleneksel hisse senedinin en kötü düşüş dönemi hayal ediliyordu.

Ve Bitcoin ile geleneksel piyasalar o zamandan bu yana birbirinden oldukça dramatik bir şekilde uzaklaştı.

Örneğin, geçen hafta Bitcoin, 4000 Dolar’lık çöküşün ardından 6000 Dolar’ın üzerinde hızlı bir iyileşme yaşadı. Ancak Dow Jones yine yüzde 18,5’lik bir düşüş kaydetti. Ayrıca, son birkaç gün içinde, Bitcoin 6200-6700 Dolar arasında konsolide olurken, raporlar Dow Jones Industrial’ın 1933’ten bu yana en iyi durumda olduğunu gösteriyor.

Bu, Bitcoin ve geleneksel hisse senetleri arasındaki son korelasyon ve yukarıda sunulan görüş üzerine bir soru işareti koymaktadır.

Weiss Crypto Ratings’in yakın tarihli bir yazısına göre, geleneksel stoklar ve Bitcoin sadece kısa bir süre için korelasyon gösterdi. Ancak, şu anda farklı uzun vadeli döngülerde olduklarını söyledi. Anlatıyı daha iyi anlamak için, geçen yıl S&P 500, Dow Jones Industrial ve Bitcoin grafiklerini karşılaştırmak önemlidir.

27 Aralık 2018’den bu yana Dow Jones, S&P 500 ve Bitcoin tarafından takip edilen eğilimi anlamak için zaman içindeki piyasa hareketlerini analiz etmemiz gerekiyor.

Dow Jones ve S&P 500’ün 2018’in sonundan bu yana istikrarlı bir şekilde arttığı açıktır. Dow Jones’un hisse değeri 24 Şubat 2020’de 22628 Dolar’dan 28402 Dolar’a yükselirken, S&P 500 3 Mart’ta 2444 Dolar’dan 3247 Dolar’a yükseldi.

Her iki hisse senedi varlıkları da uzun vadeli boğa döngülerini yansıttı ve en son piyasa düşüşü döngüsel yüksek bir durumdan kaynaklandı.

Ancak, Bitcoin senaryosu tamamen farklıydı.

Bitcoin, 2019’un başında da bir yükseliş rallisi kaydetti. Ancak, son 9 ay içinde çoğunlukla düşüş trendi izledi. 2020’deki ralli, Bitcoin’in 2019’un en yüksek seviyesini geçmedi. Son düşüş, Bitcoin’in uzun vadeli düşük seviyesi olan 4000 Dolar’da ortaya çıktı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.