Bitcoin ve Ethereum Arasındaki Korelasyon Şaşırttı!

2023’ün ilk çeyreği sona ererken Bitcoin ve Ethereum arasındaki korelasyon %97 gibi çok yüksek seviyelere yükseldi.

bitcoin fiyat grafiği analizi

31 Mart tarihinde, çeşitli borsalardaki BTC ve ETH işlem hacimlerinin ortalama günlük işlem hacimlerinin sırasıyla 19,7 milyar dolar ve 8,4 milyar dolar olduğunu gösteriyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Bitcoin ve Ethereum fiyatlarının son birkaç aydır korelasyon içerisinde hareket ediyor olması birkaç faktöre bağlanabilir. Ancak öne çıkan nokta, bu coin’lerin mega değerlerini haklı çıkaran aktif bir tabana sahip, alandaki en likit coin olmaları. Bu coin’lerin likidite kaygısı olmadan borsalar arasında hızlı bir şekilde aktarılabilmesi de makro yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Bitcoin savunucuları ise finansal bir kriz esnasında Bitcoin’in bir “hedge” olabileceğini savunuyor. Bu durum yakın zamanda ABD’de yaşanan bankacılık krizi sırasında da tekrar su üstüne çıktı. Öte yandan USDC’nin 1 dolar sabitini kaybetmesi de BTC’ye ilgiyi arttıran sektörel nedenlerden birisi.

Öte yandan Ethereum da nispeten likit ve deflasyonist hale geliyor, bu da destekçilerinin bir kısmının yerel para birimi ETH’nin BTC ve altından daha iyi “ultra sağlam para” haline geleceğini söylemesinin bir nedeni.

Korelasyon, kripto ana akım benimseme kazandıkça önümüzdeki aylarda yükselmeye devam edebilir. Makro yatırımcılar büyük olasılıkla Bitcoin ve ETH’ye yönelecek ve portföylerini çeşitlendirirken bunları riskli varlıklar olarak değerlendirecektir.

Amerika Birleşik Devletleri Güvenlik ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanının Bitcoin’in bir emtia olduğunu söylemesi ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya karşı açılan bir davada ETH’yi de bir emtia olarak sınıflandırmasıyla birlikte düzenleyici netlik bu korelasyonu daha da artırabilir.

Yine de Nisan ortasında Ethereum’da yapılacak Şangay Yükseltmesi öncesinde ve sonrasında Bitcoin fiyatlarının nasıl tepki vereceği henüz belli değil.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : News BTC


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.