Bitcoin ve Benzeri Kripto Paraların Gizlilik Problemi

Bitcoin ve benzer para birimlerinin anonim olduğu iddia edilebilir. Sonuçta ne kadar paraya sahip olduklarını bilmek için birinin cüzdan adresini bilmeniz gerekir.

Ama her şey bir kamu defteri üzerindeyken, kimin tam olarak neye sahip olduğunu bulmaya başlamak için birazcık bilgi birikimi yeterlidir. Neyse ki, kripto cüzdanları uzun bir yol kat etti ve sonunda tamamen anonim bir Bitcoin cüzdanının mümkün olduğu bir on yıla giriyor olabiliriz.

Bitcoin’in izlenebilirliği hakkında yaygın bir argüman vardır. İnsanların kimlik vermek zorunda kalmadan anonim olarak Bitcoin satın almasına izin verilirse, tüm sistemin anonim olacağıdır. İnsanlar Bitcoin’lerini harcamaya başlayana kadar bu doğrudur. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin diğer tüm para birimlerinin yanında kabul edildiği bir gelecekte yaşadığımızı hayal edin.

Harcamalarınız Gizliliğinizi Önlüyor

Tüm Bitcoin’lerinizi sakladığınız bir cüzdanınız var, buna Cüzdan A diyelim. İşe giderken bir kahve almak için kafeye gidiyorsunuz ya da arabanızı doldurmak için benzin istasyonunda duruyorsunuz ve Cüzdan A ile ödeme yapıyorsunuz. İki şey oluyor:

▪︎ Cüzdan A’dan benzin istasyonunun / kafenin cüzdanına bir işlem yapılır.

▪︎ Bir desen oluşturmaya başlarsınız.

Elbette, bir veya iki kahveden sonra, Cüzdan A’ya sahip olduğunuzu anlamak hala orta derecede zor olacaktır. Ancak bir veya iki ay sonra her gün aynı saatte aynı kafede durduktan sonra, dikkat eden herkes bunu bir araya getirmeye başlayabilir.

Bu neden bir sorun? Çünkü Cüzdan A’da hayat tasarruflarınız var ve hırsızlar bunu fiziksel olarak sizden almak isteyebilir. Elbette, bir cüzdan adresini haclemek yıllar alacaktır. Ancak fiziksel bir tehdit parolanızı çok daha hızlı bir şekilde ele geçirebilir.

Bunu çözmek için birden fazla cüzdan yaratıp haftalık harcama için Cüzdan A’dan Cüzdan B / C / D / E’ye para taşıyoruz, değil mi? Yanlış. Desenler hala yaratılıyor ve sonunda, hepsi Cüzdan A’ya geri dönüyor. Fiziksel tehdit bir sorun olmasa bile, insanlar hala herkesin ne kadar para ve nerede harcadığını bilmelerini istemiyor.

Şimdilik, kripto para birimleri kullanırken gizliliği sağlamanın geleneksel yolu, bir gizlilik kripto parası kullanmak veya bir para karıştırıcı kullanmaktır. Ancak, kripto para birimlerinin ilerlemesi için kesinlikle gizlilik konusunu çözmemiz gerekiyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.