Bitcoin Sert Düştü! Mevcut Düşüş Dipten Satın Alma Fırsatı Mı?

Arka arkaya gelen Bitcoin rekorlarından sonra ralli sakinleşmiş, hatta şimdilik sona ermiş gibi görünüyor. Nitekim, yazının kaleme alındığı sırada Bitcoin’in fiyatı yaklaşık yüzde 20 düşmüş durumda ve 33.800 dolar civarında işlem görüyor. Düşüş, Cuma günkü yaklaşık 41.670 dolar’lık zirvenin ardından geldi.

Fiyatın ne kadar düşeceği tam olarak belli değil. Bununla birlikte, Bitcoin 29.500 dolar’ın üzerindeki seviyeleri koruduğu sürece, 2020 yılının tamamı boyunca olduğundan daha pahalıya bir fiyata sahip olacak.

Hatırlarsanız 3 Ocak Pazar günü Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 34.000 dolar’ı aştıktan 24 saat içinde yaklaşık 30.900 dolar’a gerilemişti. Yani yaklaşık yüzde 10.6’lık bir düşüş. Bazı analistler piyasaların bunu umursamayacağını söylerken, diğerleri mevcut Bitcoin rallisinin sonunun yakın olduğuna inanıyor gibi görünüyordu. Bugünkü fiyat düşüşü de benzer bir model izledi: Tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra, Bitcoin fiyatı düşüşe geçti. Geçen haftanın fiyat düşüşü tüm zamanların en yüksek seviyesinden sonraki 24 saat içinde gerçekleşirken, bu düşüş birkaç güne yayıldı.

Her iki durumda da düşüşün nedeni benzer olabilir: Bitcoin gitgide yükseldikçe alıcılar birbirleriyle yarış haline girmiş olabilir. Diğer bir deyişle, alıcılar anlamlı bir satış başlamadan önce Bitcoin’in ne kadar yükselebileceğini görmek için beklemiş olabilirler. Yani alıcılar kar kaybetmeden önce “kimin en uzun süre beklediği”ne dair bir yarış içine girmiş olabilir. Mevcut düşüş yarışın sona erdiğini ve bir satış baskısı yaşanmış olabileceğini gösteriyor.

Bazı analistler, böyle bir düşüşün gidişat için normal olduğuna ve aslında bunun bir süredir beklendiğine inanıyor.

Şimdi Bitcoin Satın Almak İçin Doğru Zaman Mı?

Bitcoin düşüşü şimdiye kadarki yıllık en düşük seviyesinin altına düşse bile, Bitcoin’in uzun vadeli rallisinin bitmiş olabileceği görüşü şu an için gündemde değil. Analist Lark Davis, Twitter’da “Bu düşüş daha da kötüye gidebilirken, büyük olasılıkla Bitcoin önümüzdeki haftalarda 50.000 dolar’a ulaşacak” ifadelerini kullandı.

Analistin görüşü oldukça yaygın ve bazı Bitcoin boğalarından “Dipleri satın al!” çağrısı başladı. Ancak, Bitcoin satmak için doğru zamanı bulak ne kadar zorsa almak için de bir o kadar zor. Bitcoin’in geçen haftaki rallisi sırasında Rubix CEO’su Andrew Hamilton, konuyla ilgili “[Bitcoin] satın almak için en iyi zaman her zaman dündü.” ifadelerini kullandı. Tabi Bitcoin dün 41.000 dolar ve bugün 34.000 dolar ise beklemek daha iyi seçenek.

Bitcoin’in yükselişten önce daha da aşağı gideceğini düşünenlerde var. Yatırımcıların piyasayı gözlemleyerek, mevcut durumunu değerlendirip karaR vermesi en doğru hareket olacaktır.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.