Bitcoin Ödeme Yöntemi Olabilir Mi?

0

Gelecekte, Bitcoin’in ödeme yöntemi olarak kullanılacağı bir çok kişinin dilinde. Peki, gerçekten buna ihtiyacımız var mı?

Bu soruya cevap verebilmek için şu anki düzeni, biraz sorgulamak gerekir. Bunun içinde mevcut düzende ki ödeme sistemlerinin verimliliğine bakma gerekir. Günümüzde insanlar, alışveriş için kredi kartı, nakit, banka kartı gibi ödeme yöntemlerini kullanıyor. Bu yöntemler sayesinde hızlı ve güvenli ödemeler yapabiliyoruz. Buna ek olarak da ödeme yöntemleri, teknolojinin gelişmesi ile giderek avantajlarını arttırıyor.

Böyle bir ortamda, Bitcoin’in ödeme aracı olmaya talip olması normal mi? Değil. Bitcoin’in ödeme aracı olmasından ziyade daha öncelikli sorunlara getirdiği çözümler, daha önemli. Bu sorunları, ülkeler arası para transferi ve rezerv para birimi olarak ikiye ayırabiliriz.

Dünyada, ülke içindeki ve ülkeler arasındaki para transferleri, özelliklerine göre değişse de bir hayli maliyetli. Bankaların ana gelir damarlarıdan biri olan bu kalemi, Bitcoin sert bir şekilde kırabiliyor. Bitcoin ile çok büyük meblağları, çok ucuza, istediğiniz uzaklığa rahatlıkla gönderebilirsiniz.

İkinci bir sorun ise dünyada ki rezerv para. Şu anda ABD doları, küresel rezerv para olarak kullanılıyor. Bu rezerv para, sahibi olduğu ülke için tam bir silah. Rezerv paraya sahip olan ülke, bu silahı, spekülatif amaçla diğer ülkelere karşı rahatlıkla kullanabiliyor ve bundan büyük yarar sağlayabiliyor. Bitcoin gibi merkezi olmayan bir para birimi, bu konuda radikal çözümler getirebilir.

Özetleyecek olursak Bitcoin’in ödeme yöntemi olarak, şu anki araçların yerini alması biraz gereksiz ve ütopik olabilir. Hali hazırda kullandığımız araçlara bir alternatif olabilir ama Bitcoin ve onun gibi merkezi olmayan, dijital para birimlerinin eğilmesi gereken daha öncelikli sorunlar var gibi duruyor.

Son olarak yeni açmış olduğumuz Twitter hesabından bahsetmek istiyoruz. Bu hesapta kripto paraları genel olarak konuşuyor, Bitcoin ve altcoinlerin analizini yapıyoruz. Blockchain ve geleceği de tartışacağımız bu hesabı takip etmenizde büyük yarar olabilir. Hesabımız: Coin Evreni (@CoinEvreni): https://twitter.com/CoinEvreni?s=08 linkteki bağlantı ile ulaşabilirsiniz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın