Bitcoin Neden Düşüyor? Bitcoin Alternatifi Coinler Hangileri?


Kripto para birimi Bitcoin 5 Mart Salı günü 69 bin 170 dolarlık fiyat seviyesi ile rekor seviyeye ulaştı. Bu, Bitcoin’in 15 yıllık tarihindeki en yüksek fiyatı oldu. Bitcoin’in bir önceki tüm zamanların en yüksek fiyatı Kasım 2021’de 68 bin 999 dolardı.

Ancak bu değişken varlık, kısa sürede sert bir düşüş yaşadı ve yine 5 Mart günü 62 bin dolara geriledi. Bitcoin fiyatı yazım sırasında 67 bin 226 dolar. Yatırımcılar BTC’den 70 bin dolarlık bir fiyat performansı görmeyi bekliyor. Volatilitenin devam edip etmeyeceği konusunda endişe duyuluyor.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Bitcoin’in fiyatı söz konusu olduğunda ciddi bir dalgalanma geçmişi olduğunu biliyoruz. Bu dalgalanmalar aniden gelebilir. 2024, Bitcoin fiyatının Ocak ayı başında 45 bin dolara yaklaşmasıyla güçlü bir ivmeyle başladı. Bu yükseliş trendi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Bitcoin spot ETF’sinin onaylanmasıyla daha da güçlendi. ETF’lerin onaylanması, kripto topluluğunda uzun süredir beklenen bir karardı.

Şu anda ABD’de işlem gören 10 fiziksel Bitcoin ETF’sinin yönetim altındaki varlıkları (AUM) Ocak ayı sonunda 27,8 milyar dolardı. Şubat ayı sonunda 48,2 milyar dolara yükseldi. BlackRock ve Fidelity benzeri görülmemiş bir hızla fon çekiyor. Her ne kadar Grayscale’nin GBTC’sinden çıkışlar ETF lansmanından hemen sonra fark edilse de, Şubat ayında net çıkışların olduğu yalnızca bir iş günü yaşandı.

Bazı analistler, Bitcoin ETF’sinin henüz gerçek potansiyeline ulaşmadığını ve ileriye yönelik talebin göz ardı edilemeyeceği belirtiyor. Ek olarak, 13 Mart’ta Ethereum’da büyük bir yükseltme yapılması planlanıyor. ETH fiyatının o güne kadar yükselmesi bekleniyor. Bu durum, BTC fiyatında da yükselişe yol açabilir.

Bununla birlikte, piyasa bu kadar hızla yükseldiğinde bir düzeltme aşamasına giriliyor. Volatilitenin şiddetli olabileceği unutulmamalı. Geçmişteki BTC yükselişlerinde, piyasanın yüzde 20 ile yüzde 30 oranında düzeltilmesi alışılmadık bir durum değildi. Bu nedenle, analistler BTC fiyatının Mart ayında geniş ölçüde aşağı ve yukarı salınabileceğini düşünüyor.

Sponsorlu içerik tarafından aktarılana göre, BTC fiyatı yakından takip edilirken iki yeni proje yatırımcıların dikkatini çekiyor. Green Bitcoin (GBTC), Bitcoin fiyat tahminlerini oyunlaştırarak ilgi çekici bir staking mekanizması sunuyor. Scotty The AI (SCOTTY) ise yapay zekayı güvenlik açıklarını yakalamak için kullanıyor. Bu sponsorlu yazıda, projelerin detayları aktarılıyor.

Green Bitcoin (GBTC) – Bitcoin Fiyat Tahminlerini Kazanca Çevirmek İsteyen Proje

Green Bitcoin token satın alma, Bitcoin’in fiyatını tahmin ettiğinizde sizi ödüllendiren yeni bir mekanizma sunuyor. Bitcoin’in yarıya indirileceği Nisan 2024 için planlanan yarılanma nedeniyle BTC’de boğa koşusu bekleniyor. Bu tür piyasa olaylarından daha fazla getiri elde etme çabasıyla yatırımcılar, Green Bitcoin gibi yenilikçi projeleri takip ediyorlar.

Green Bitcoin projesi adından da anlaşılacağı gibi “yeşil” bir temaya sahip ve sürdürülebilir özellikleri bulunuyor. Daha çevre dostu olan Ethereum blok zincirini kullandığından yalnızca 35Wh enerji kullanıyor. Bu da geleneksel Bitcoin blok zincirinden 10 bin kat daha verimli.

Green Bitcoin, halving öncesinde hem trend olmaya hem de çevre üzerindeki etkisini en aza indirdiği için bir farkındalık yaratmaya çalışıyor. Çevre sorunları konusunda bilinçli yatırımcılar arasında bu projeye yatırım yapmak, popüler bir konu haline geliyor.

Yatırımcılar GBTC tokenlerini kullanılarak “tahmin et-kazan” oyunlarına katılabilecek. GBTC’yi stake ettikten sonra günlük fiyat tahminleri yapabilecekler. Tahminin doğru olması durumunda ödül olarak günlük stake ödül havuzundan orantılı bir dağılım alınacak.

Ödüller, Bitcoin’in blok planına uygun olarak her 10 dakikada bir dağıtılacak. Kullanıcıların her 24 saatlik döngüde bir talepte bulunmasına olanak tanıyacak.

Green Bitcoin Token incelemek için tıklayın

Scotty The AI (SCOTTY) – Yapay Zekayı Blok Zinciriyle Birleştiren Proje

Scotty The AI token satın alma ile dijital alanda “Kripto Evreninin Koruyucusu” olarak kendini adlandıran bir yapay zeka tokenine yatırım yapılıyor. Scotty the AI, gelişmiş yapay zekayı kripto projelerindeki güvenlik açıklarını denetlemek için kullanıyor.

Proje, Scotty Swap ve Scotty Chat olarak bilinen iki ana özelliğe sahip. Scotty Swap, kullanıcıların kolayca token takası gerçekleştirmelerine olanak tanıyacak. Ayrıca, kolay erişim ve hızlı uygulama sağlayan üstün bir arayüzle tasarlandı. Gelişmiş algoritmalar ve güvenlik protokolleri kullanılarak projeye entegre edildi.

Scotty Chat ise kullanıcılar tarafından gönderilen soruları yanıtlayan etkileşimli bir platform olacak. Proje ile topluluğu arasında güçlü bağlar kurmak için bir dizi altyapı ile donatıldı. Böylece kullanıcılar, çok çeşitli konularda birbirleriyle etkileşim kurabilecek.

Scotty Swap’ın başlatılması, Scotty Picks beta sürümü ve CEX listelenmeleri gibi çeşitli planların uygulanması, bu ekosistemin benimsenmesine ve genişletilmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca staking ödüllerinin APY’si (yıllık getirisi) şu anda yüzde 60 gibi yüksek bir seviyede. SCOTTY bu açıdan da potansiyel yatırımcıları cezbediyor.

Projenin meme coin estetiğinin yanı sıra, yapay zeka tabanlı temelleri; yapay zeka ile ilgili kripto projelerinin pazarda zirveye çıkmasıyla ona popülerlik kazandırıyor.

Scotty The AI Token incelemek için tıklayın

Sorumluluk reddi beyanı: Bu, sponsorlu bir içerik ve basın bültenidir. KoinFinans.com, ilgili şirket tarafından sağlanan bu sayfadaki içeriğin doğruluğunu garanti edemez ve bu sayfada yer alan ürün ve hizmetlerle ilgili doğabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz. Kripto para yatırımları yüksek risk içermektedir, okuyucular, herhangi bir işlem yapmadan önce kendi detaylı araştırmalarını yapmalıdırlar.
Kaynak : Green Bitcoin Token, Scotty The AI
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?