Nisan 26, 2022

Bitcoin Madenciliğinde Sürdürülebilir Enerji Kullanımı Artıyor

Bitcoin Madencilik Konseyi tarafından yayınlanan son rapor, madencilik endüstrisinin en büyük kripto blok zincirini güvence altına almak için hızla sürdürülebilir enerji kaynaklarını benimsediğini ortaya koydu.

Bitcoin (BTC) madencilik şirketleri, küresel Bitcoin madencilik endüstrisi sürdürülebilir enerji karışımını yıldan yıla yaklaşık %59 arttırarak, yeşil enerji kullanımını iyileştirdi.

Bitcoin Madencilik Konseyi (BMC), küresel Bitcoin ağının %50’sini veya 100,9 exahash’ı (EH) temsil ettiğini iddia eden 44 Bitcoin madencilik şirketinden oluşan bir grubun adı. 25 Nisan Pazartesi günü bulgularla birlikte yeni bir rapor yayınladılar. Grup ayrıca Bitcoin savunucusu ve MicroStrategy CEO’su Michael Saylor tarafından yönetiliyor.

BMC üye şirketleriyle yapılan son çalışma, şirketlerinin ne kadar elektrik tükettiğini, bu elektriğin yüzde kaçının hidro, rüzgar, güneş, nükleer veya jeotermal kaynaklardan üretildiğini ve operasyonlarının hash oranının ne olduğunu ortaya koydu.

BMC, küresel madencilik endüstrisinin en iyi kripto için sürdürülebilir elektrik karışımının şu anda son çeyreğe göre %0,1 düşüşle %58,4 olduğunu tahmin ediyor. Daha da önemlisi, 2021 yılının ilk çeyreğinde tahmin edilen %36,8 yenilenebilir enerjiden önemli ölçüde büyümesi oldu.

Bununla birlikte, BMC’nin Haziran 2021’de ortaya çıktığını belirtmekte fayda var, bu nedenle 2021’in ilk çeyreğinde tahmin edilen %36,8’lik yenilenebilir enerjiyi nasıl formüle ettikleri tam olarak açık değil.

BMC üyelerinden kendileri tarafından bildirilen veriler, %64,6 sürdürülebilir güç karışımıyla elektrik kullandıklarını gösterdi, küresel Bitcoin madenciliği tahminleri BMC üyelerinden gelen verilere dayanıyor olması ise birçok kişi tarafından çok da dikkate alınmayı hakketmiyor.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin, yüksek  enerji tüketimi ve yüksek karbon ayak izi nedeniyle eleştirilerin odağında oldu ve madencilik endüstrisi, eleştiriyle mücadele etmek için daha yeşil enerji kaynaklarını veya diğer operasyonlardan boşa harcanan yan ürünleri kullanmayı benimsemeye istekli gibi görünüyor.

BMC tarafından sağlanan veriler, Çin’in kripto madenciliği yasağının Bitcoin (BTC) ağını sürdürmek için gerekli operasyonlar tarafından üretilen karbon emisyonlarında %17’lik bir artışa katkıda bulunduğunu vurgulayan bilimsel Joules dergisinde yayınlanan bir Şubat araştırması ile çelişiyor gibi görünüyor.

Rapor, küresel Bitcoin madencilik operasyonlarının 247 terawatt-saat (TWh), altın madenciliği operasyonlarının tükettiğinin yarısından azını ve dünyanın toplam enerji kullanımına kıyasla %0,16’sını kullandığını iddia ederek, sektöre göre toplam tahmini enerji kullanımı beklentilerini kırıyor.

Küresel Madencilik ve Diğer Endüstriler
Küresel Madencilik ve Diğer Endüstriler

Bitcoin Madenciliğinde Verim Artıyor

Bildirilen elektrik tüketimi ve hash oranlarına ilişkin sonuçlar, görünüşe göre madencilik verimliliğinin arttığını ortaya koyuyor.

Son 12 ayda endüstrinin elektrik tüketimi %25 azalırken, hash oranı %23 artarak 164.9’dan 202.1’e yükseldi ve bu da 2021’in ilk çeyreğinden bu yana geçen yıl madencilik verimliliğinde %63’lük bir artışa eşit. Sekiz yıl öncesine göre %5,814 daha verimli olduğu anlamına geliyor.

bitcoin madenciliği

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : FXStreet


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.