Bitcoin, Libra, Facebook ve Kağıt Paranın Sonu

0

Blockchain ve kripto para dünyasında asla sıkıcı bir an olamaz.

Son iki haftanın dünyayı sarsan iki öyküsü – Libra projesinin başlatılması ve bitcoin pazarındaki sert dalgalanmalar – ilgisiz konular gibi görünebilir. Ve, birincisinin diğeri üzerindeki nedensel etkisi, muhtemelen bir başka kesin bitcoin fiyat korelasyonununkinden çok daha büyük değildir.

Bununla birlikte, bu iki gelişimin tesadüfü, küresel olarak etkili Satoshi Nakamoto’nun buluşunun şimdi nasıl gerçekleştiği ile ilgilidir.

Bu geniş perspektiften bakıldığında, bu iki gelişmelerin hiç alakası yok. Aslında, ikisi de büyümekte olan ekonomik belirsizlik döneminde gerçekleşen büyük, dünya çapında bir finansal dönüşümü yakalamaya çalışıyor.

Bitcoin’in ‘dijital altın’ olarak rolü

Uzmanlar şimdi veya gelecekte, Libra’nın rekabetçi bir tehdit olmaktan uzak bir şekilde gelmesinin bitcoin’i destekleyeceğine inanıyor.

Sadece Libra konusundaki başkaca uluslararası tartışmalar kripto para birimleri etrafındaki konuşmayı arttırmakla kalmayacak ve daha çok insanı çekecek, aynı zamanda bitcoinin gelişmesi gereken dünya türüne doğru atılmış büyük bir adım olacak.

Libra’nın başarılı olsun ya da olmasın, dijital çağdaki uluslararası para hareketlerinin, mevcut kapı bekçilerini rahatsız eden ve 20. yüzyılın banka ve egemen para ağırlıklı modeline meydan okuyan blockchain benzeri çözümlere dayanacağı kaçınılmaz gerçeği doğrulamaktadır. Ayrıca, dijital varlık çağına nasıl girdiğimizi de vurguluyor.

Nedensel bir ilişki olup olmamasına bakılmaksızın, Libra duyurusu bitcoin için devam eden, hızlanan talep için önemli bir bağlam sunuyor, geçen hafta satın alma dalgası 10 Haziran günü yaklaşık 7.000 dolar’dan, Perşembe günü 14.000 dolar’ın altına yükseldi.

Bunlarla birlikte, daha geniş olan nokta, yeni küresel ekonomik belirsizlik turunun aynı zamanda, kripto para birimi ve blockchain’in kendilerini, dünyanın ortaya çıkmakta olan finansal mimarisinin temel unsurları olarak oluşturmasıyla ortaya çıkmasıdır.

2008 mali krizinde, Satoshi’nin 31 Ekim’de beyaz bültenini yayınladığı cypherpunk posta listesindeki az sayıda isim dışında hiç kimse, bu yıl küresel finans için bu alternatif modelin var olduğu konusunda hiçbir fikre sahip değildi. Şimdi kripto para ve blockchain, bankalar, küresel şirketler ve düzenleyiciler arasında yüksek oranda akılda tutuluyor – belirttiğim gibi, Libra teknolojinin profilini yükseltmede küçük bir rol oynamıyor.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın