Bitcoin Kurumsal Yatırımcıları Krizi Nasıl Değerlendirdi?

0
431

Kripto para sektörü için 2019 yılı kazançlı bir yıldı diyebiliriz. Bununla birlikte Vadeli İşlemler ve Opsiyonlar piyasası, Bitcoin’in 13.880 dolarlık yılın en yüksek seviyesine ulaşmasından sonraki yıl boyunca verimli bir dönem yaşadı. Ancak Mart 2020’ye geldiğimiz de yatırımcılar, özellikle son derece popüler olan BitMEX’te 12 Mart’taki çöküşten bu yana büyük bir satışın merkezinde oldukları için eskisi kadar iyimser değiller. Tabi bu görüş, tüm piyasa temsilcileri için geçerli olmayabilir.

Arcane Research tarafından paylaşılan son tweet’e göre, Bakkt, şaşırtıcı bir şekilde, piyasa türbülansına rağmen kazançlı bir dönem kaydediyor. Bakkt, Mart 2020’de olarak Bitcoin vadeli kontrat teslimatlarına göre %44 büyüme kaydetti. Sadece düşüşün yaşandığı gün nakitle yapılan sözleşmelerle bir düşüş yaşandı.

Bakkt çoğunlukla kurumsal yatırımcılara hitap ediyor, istatistiklerini aynı dönemde CME’nin faaliyetiyle karşılaştırmak daha doğru bir sonuç verebilir. CME’de elde edilen veriler, günlük en yüksek işlem hacminin rekor 595 milyon dolar ile 12 Mart’ta yer alıyor. İşlem hacmi daha sonra düşmesine rağmen, günlük miktarlar Mart ayının başına ulaşılan seviyelerin üzerinde olmaya devam etti.

Buna karşılık, diğer borsalarda, özellikle BitMEX, Deribit düşüşten büyük ölçüde etkilendi. Bitcoin son 10 gün içinde bir miktar toparlanma kaydetti ama buna rağmen, bu borsalardaki aktivite seviyesi azalmaya devam etti.

Bu nedenle, kurumsal yatırımcıların piyasa krizinde pazarda kaldığı tahmin edilebilirken, perakende yatırımcılar büyük ölçüde panik satışların arkasındaki yatırımcılardı.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın