Bitcoin, Küresel Pazar Kaosunun İçinde Yüzde 20 Değerlendi

0
375

Kripto para piyasaları büyük bir canlanma gördü ve Bitcoin fiyatının 24 saatten daha az bir sürede yüzde 20’den fazla artmasına neden oldu.

Kazanç, dijital para biriminin gördüğü en büyük çöküşlerden birinin ardından geldi. Çöküş, geleneksel pazarların servetlerini yansıtıp koronavirüs pandemisinin neden olduğu küresel ekonomik çalkantıların ortasında geldi.

Bitcoin’in iyileşmesi Perşembe günü 6.000 Dolar’ın üzerine çıkmasıyla yaşandı. Birkaç gün önce kısa bir süre içinde 4.000 Dolar’a kadar düştüğü görüldü. Ethereum, XRP ve Bitcoin Cash’de dahil olmak üzere diğer büyük kripto paralar da yatırımcıların sermayeyi dijital varlıklara geri döndürmesiyle önemli fiyat artışları gördü.

Paniğe kapılmış yatırımcılar nakit için sahip oldukları herhangi bir varlığı sattılar. Bitcoin’in çöküşü borsa çöküşünün önemli bir etkisiydi, bu yüzden aracılarına acil borçlarını ödeyebildiler.

Koronavirüs salgını, 230.000’den fazla teyit edilmiş vaka ve dünya çapında 10.000’e yakın ölüme sebebiyet verdi. Küresel borsalarda kaosa neden oldu ve pound gibi büyük para birimlerinin on yıllardır en düşük seviyelere düştüğünü gördük.

2008 mali krizinden bu yana bu büyüklükte ekonomik bir gerileme yaşanmadı. Bazı merkez bankaları, tam bir çöküşü önlemek için zaten benzer sert önlemler almayı düşünüyor.

Avustralya Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın nicel genişleme dahil acil para politikalarını dikkate aldığı bildiriliyor.

Bitcoin Güvenli Liman

Sınırlı Bitcoin arzı – 21 milyon – bazı yatırımcıların bunu altına benzer güvenli liman varlığı olarak kabul etmesine yol açtı.

Uzun vadede, yatırımcılar şimdi para basma makinelerini kuran merkez bankaları için endişelenmeye başlıyor. Bu, yatırımcıları altın ve Bitcoin gibi sınırlı varlıklara gönderebilir.

Diğer analistler, koronavirüs salgınının tam etkisinin henüz hem geleneksel pazarları hem de kripto para birimleri için gerçekleşmediği konusunda uyardı.

Online ticaret platformu eToro pazar analisti Simon Peters Bitcoin fiyatıyla ilgili görüşlerini paylaştı:

Bitcoin’in, 4.000 Dolar veya altına düştüğünü görmek mümkün. Eğer koronavirüs salgınının etkisi şimdiye kadar yaşadığımız küresel kilitlenmenin ötesinde yoğunlaşırsa, nakit için daha fazla koşuya neden olabilir.

Nakit tutmak yatırımcılara daha fazla seçenek sunuyor ve ekonomik belirsizlik zamanlarında bu esnekliğe sahip olmak önemlidir.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın