Bitcoin Küresel Isınmayı Arttırıyor

0

Bitcoin’in karbon ayakizi Las Vegas gibi büyük şehirlerin ölçümüne eşit olabilir.

13 Haziran (UPI) – Bitcoin’in karbon ayakizinin son denetimi, dijital para biriminin yıllık 22 megaton CO2 emisyonundan sorumlu olduğunu gösteriyor.

Yeni araştırmaya göre, Bitcoin’in karbon ayakizi kabaca Las Vegas ve Hamburg gibi şehirlerin karbon ayakizi ile aynı boyutta. Bitcoin özel bilgisayarlar tarafından çıkarılmaktadır. Bitcoin “madenciler”, işlem bloklarını birbirine bağlamak veya “zincir” etmek için hesap problemlerini çözerler. Madenciler çalışmaları için ödüllendirilirken, süreç Bitcoin sisteminin güvenliğini sağlar.

Bitcoin’in karbon ayakizini tahmin etmek için, Münih Teknik Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, madencilerin IP adresleri ve madencilik bilgisayarları için kullanılan donanım üreticilerinin IPO başvuruları dahil olmak üzere çeşitli Bitcoin ile ilgili verileri araştırdı.

Bitcoin madenciliği faaliyeti son yıllarda hızla artmıştır. 2018 yılını baz alırsak madencilik faaliyeti dört katına çıkmıştır.

Bilim adamları daha önce Bitcoin’in küresel ısınmaya katkısını karakterize etmeye çalışmışlardı, ancak son çalışmanın yazarlarına göre, bu girişimler yanlış yaklaşımlarla zayıflatılmıştı.

Bitcoin pazarı büyüdükçe, madencilik süreci profesyonelleşmiştir. Daha büyük şirketler madenciliğe karıştığı için, araştırmacılar zorunlu halka arz dosyalarından (Bitcoin madenciliğinin enerji ihtiyacını tahmin etmek için kullanılan veriler) veri kullanabildiler.

Araştırmacı Christian Stoll bir haber bülteninde, bu [profesyonel] işlemlerde, sadece veri merkezinin soğutulması için ekstra enerjiye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Araştırmacılar Bitcoin madenciliğinin yılda 46 terawatt saat elektrik gerektirdiğini belirledi. Araştırmacılar, 46 terawatt saat elektrik üretmek için ne kadar CO2 salındığını bulmak için çoğu madencilik faaliyetlerinin gerçekleştiği yere baktılar. Asya, Bitcoin ağının bilgi işlem operasyonlarının yüzde 68’ine ev sahipliği yaparken, Avrupa yüzde 17’sine ev sahipliği yapıyor. Bitcoin madenciliğinin yalnızca yüzde 15’i Kuzey Amerika’da gerçekleşiyor. Araştırmacılar, Bitcoin’in yılda 22 ila 22,9 megaton CO2 emisyonundan sorumlu olduğunu belirlediler.

Christian Stoll “İklim değişikliğine katkıda bulunan daha büyük faktörler var. Bununla birlikte, karbon ayak izi, enerji üretiminin özellikle karbonun yoğun olduğu bölgelerde kripto para madenciliğinin düzenlenmesi olasılığı tartışmaya değecek kadar büyüktür.” şeklinde açıklama yaptı.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın