Bitcoin Küresel Isınmayı Arttırıyor

Bitcoin’in karbon ayakizi Las Vegas gibi büyük şehirlerin ölçümüne eşit olabilir.

13 Haziran (UPI) – Bitcoin’in karbon ayakizinin son denetimi, dijital para biriminin yıllık 22 megaton CO2 emisyonundan sorumlu olduğunu gösteriyor.

Yeni araştırmaya göre, Bitcoin’in karbon ayakizi kabaca Las Vegas ve Hamburg gibi şehirlerin karbon ayakizi ile aynı boyutta. Bitcoin özel bilgisayarlar tarafından çıkarılmaktadır. Bitcoin “madenciler”, işlem bloklarını birbirine bağlamak veya “zincir” etmek için hesap problemlerini çözerler. Madenciler çalışmaları için ödüllendirilirken, süreç Bitcoin sisteminin güvenliğini sağlar.

Bitcoin’in karbon ayakizini tahmin etmek için, Münih Teknik Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, madencilerin IP adresleri ve madencilik bilgisayarları için kullanılan donanım üreticilerinin IPO başvuruları dahil olmak üzere çeşitli Bitcoin ile ilgili verileri araştırdı.

Bitcoin madenciliği faaliyeti son yıllarda hızla artmıştır. 2018 yılını baz alırsak madencilik faaliyeti dört katına çıkmıştır.

Bilim adamları daha önce Bitcoin’in küresel ısınmaya katkısını karakterize etmeye çalışmışlardı, ancak son çalışmanın yazarlarına göre, bu girişimler yanlış yaklaşımlarla zayıflatılmıştı.

Bitcoin pazarı büyüdükçe, madencilik süreci profesyonelleşmiştir. Daha büyük şirketler madenciliğe karıştığı için, araştırmacılar zorunlu halka arz dosyalarından (Bitcoin madenciliğinin enerji ihtiyacını tahmin etmek için kullanılan veriler) veri kullanabildiler.

Araştırmacı Christian Stoll bir haber bülteninde, bu [profesyonel] işlemlerde, sadece veri merkezinin soğutulması için ekstra enerjiye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Araştırmacılar Bitcoin madenciliğinin yılda 46 terawatt saat elektrik gerektirdiğini belirledi. Araştırmacılar, 46 terawatt saat elektrik üretmek için ne kadar CO2 salındığını bulmak için çoğu madencilik faaliyetlerinin gerçekleştiği yere baktılar. Asya, Bitcoin ağının bilgi işlem operasyonlarının yüzde 68’ine ev sahipliği yaparken, Avrupa yüzde 17’sine ev sahipliği yapıyor. Bitcoin madenciliğinin yalnızca yüzde 15’i Kuzey Amerika’da gerçekleşiyor. Araştırmacılar, Bitcoin’in yılda 22 ila 22,9 megaton CO2 emisyonundan sorumlu olduğunu belirlediler.

Christian Stoll “İklim değişikliğine katkıda bulunan daha büyük faktörler var. Bununla birlikte, karbon ayak izi, enerji üretiminin özellikle karbonun yoğun olduğu bölgelerde kripto para madenciliğinin düzenlenmesi olasılığı tartışmaya değecek kadar büyüktür.” şeklinde açıklama yaptı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.