Bitcoin Krizdeki Venezuela Halkına Nasıl Yardımcı Oldu?

0

Venezuelanın şu anki hali gittikçe şiddetleniyor gibi görünüyor ancak yerel bir Bitcoin yatırımcısı kriz zamanında kendisini ve ailesini desteklemek amacıyla bitcoin’i nasıl kullandığını anlattı. Carlos Hernandez adlı yatırımcı parasının hepsini en büyük kripto para birimlerinde tuttu ve ihtiyacı olduğu zaman da sürekli bir şekilde enflasyonlu ekonomi üzerinden küçük miktarlara takas yaptı.

Venezuela vatandaşı olan Ciudad Guayana bölgesinde yaşıyor ve New York Times’a ailesini bu kaosun içinde Bitcoin sayesinde nasıl kaos boyunca güvende tuttuğunu anlattı.

Venezuela’nın kendi para birimi olan “Bolivar” şu anda günlük bazda yüzde 3,5 civarı bir enflasyon oranı görmektedir. Hernandez, “Venezuela’nın yerel para birimi olan Bolivar’larım yok. Tüm paramı kripto para biriminde tutuyorum. Paramı Bolivarlar’da tutmak finansal bir intihar olur.”

Yurtdışında hiçbir banka hesabının olmadığını ve ülkede yapılan döviz kontrolleri sebebiyle “Amerikan Doları gibi geleneksel bir döviz kullanmanın kolay bir olay olmadığını” söyledi. Hernandez, kripto para sayesinde faturalarını ve diğer gerekli harcamalarını yapabildiğini söyledi. Aynı zamanda, Hernandez babasının aylık sadece 6 dolar kazandığını ve annesinin de evde kaldığını dolayısıyla bir gelirlerinin olmadığını belirtti.

Hernandez’in erkek kardeşi de kripto para’ya güveniyor. Juan 28 yaşında bir avukat olarak hayatını sürdürüyor, ancak yaşanan büyük enflasyon sebebiyle serbest meslek ile ilgilenmeye başladı çünkü ” yüksek enflasyon zamanında, herkes avukatların müvekilleride dahil sürekli bir şekilde daha kötüye gidiyor” diye söyledi.

Hernandez son olarak ” Kripto para birimleri ailemiz için büyük bir kaynak” dedi. Hernandez, ekmek, peynir gibi günlük ürünleri alabilmek için, kripto para biriminin önce bolivara dönüştürülmesi gerektiğini ve bu sebeple aynı bankayla işlem yapan alıcıları bulmak içinde Localbitcoins’i kullandığını, bu sayede ” banka havalesiyle hemen geçildiğini” söyledi. “ Bir kerede çok fazla bitcoin takas edemediğini belirten Hernandez, hükümetin kripto para işlemlerini henüz izlemediğini ancak bolivar işlemlerini izlediğini söyledi.

50$ ve üzeri herhangi bir tutar için eğer fonların nereden geldiği bankaya açıklanmaz ise hesabın otomatik olarak dondurulduğunu belirtti.

Kaynak:cryptodaily

 

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın