Bitcoin Krizdeki Venezuela Halkına Nasıl Yardımcı Oldu?

Venezuelanın şu anki hali gittikçe şiddetleniyor gibi görünüyor ancak yerel bir Bitcoin yatırımcısı kriz zamanında kendisini ve ailesini desteklemek amacıyla bitcoin’i nasıl kullandığını anlattı. Carlos Hernandez adlı yatırımcı parasının hepsini en büyük kripto para birimlerinde tuttu ve ihtiyacı olduğu zaman da sürekli bir şekilde enflasyonlu ekonomi üzerinden küçük miktarlara takas yaptı.

Venezuela vatandaşı olan Ciudad Guayana bölgesinde yaşıyor ve New York Times’a ailesini bu kaosun içinde Bitcoin sayesinde nasıl kaos boyunca güvende tuttuğunu anlattı.

Venezuela’nın kendi para birimi olan “Bolivar” şu anda günlük bazda yüzde 3,5 civarı bir enflasyon oranı görmektedir. Hernandez, “Venezuela’nın yerel para birimi olan Bolivar’larım yok. Tüm paramı kripto para biriminde tutuyorum. Paramı Bolivarlar’da tutmak finansal bir intihar olur.”

Yurtdışında hiçbir banka hesabının olmadığını ve ülkede yapılan döviz kontrolleri sebebiyle “Amerikan Doları gibi geleneksel bir döviz kullanmanın kolay bir olay olmadığını” söyledi. Hernandez, kripto para sayesinde faturalarını ve diğer gerekli harcamalarını yapabildiğini söyledi. Aynı zamanda, Hernandez babasının aylık sadece 6 dolar kazandığını ve annesinin de evde kaldığını dolayısıyla bir gelirlerinin olmadığını belirtti.

Hernandez’in erkek kardeşi de kripto para’ya güveniyor. Juan 28 yaşında bir avukat olarak hayatını sürdürüyor, ancak yaşanan büyük enflasyon sebebiyle serbest meslek ile ilgilenmeye başladı çünkü ” yüksek enflasyon zamanında, herkes avukatların müvekilleride dahil sürekli bir şekilde daha kötüye gidiyor” diye söyledi.

Hernandez son olarak ” Kripto para birimleri ailemiz için büyük bir kaynak” dedi. Hernandez, ekmek, peynir gibi günlük ürünleri alabilmek için, kripto para biriminin önce bolivara dönüştürülmesi gerektiğini ve bu sebeple aynı bankayla işlem yapan alıcıları bulmak içinde Localbitcoins’i kullandığını, bu sayede ” banka havalesiyle hemen geçildiğini” söyledi. “ Bir kerede çok fazla bitcoin takas edemediğini belirten Hernandez, hükümetin kripto para işlemlerini henüz izlemediğini ancak bolivar işlemlerini izlediğini söyledi.

50$ ve üzeri herhangi bir tutar için eğer fonların nereden geldiği bankaya açıklanmaz ise hesabın otomatik olarak dondurulduğunu belirtti.

Kaynak:cryptodaily

 

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.