Bitcoin Güvenli Liman Savaşında Altını Gölgede Bırakıyor

Fiyatının 59.000 dolara yaklaşmasıyla birlikte Bitcoin’in altın karşısındaki değeri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmaya başladı. Bu gelişme BTC’nin yeni tercih edilen tasarruf aracı haline geleceğine işaret ediyor. Bitcoin’in altın karşısındaki fiyatı salı günü 34,94 onsa ulaştı. Değerinin 61.000 doları geçtiği 13 Mart’ta, BTC-Altın karşılaştırması 35,35 onsa yükselmişti.

Görsel: Bitcoin, önemli bir farkla altından daha iyi performans göstermeye devam ediyor. | BuyBitcoinWorldwide

Bitcoin’in altın karşısındaki değeri geçtiğimiz 3 ayda iki kat arttı. Ekim 2020’den bu zamana kadar da bu değer yediye katladı.

Salı günü, NY Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde altın vadeli işlemler 1.700 doların altına düştü. Fiyat son üç haftanın en düşük seviyesi olan 1.676,50 doları gördü. Ağustos 2020’de ons başına 2.050 dolara yükseldiğinden beri külçe altın yaklaşık %18 oranında düzelme yaşadı.

Altının dolar başı 2000 doları devirmiş olması ve her para birimi karşısında yeni en yüksek seviyelere ulaşmasıyla birlikte 2020, altın için bütük bir yıldı. Külçe de yılı %22 kazanç ile kapattı. Ama bütün bunlara rağmen Bitcoin’in yıllık %265 getirisinin yanında bu gelişmeler solgun kalıyor.

Enflasyon korkularını körükleyen son 1.9 dolarlık teşvik paketinin ardından Bitcoin ve altın gibi varlıkların iyi performans göstermeleri ve yatırımcıların da bahislerini düşen dolara karşı korumaları gerekiyor. Yani tahvil getirilerindeki son artış parıltının bir kısmını altından uzaklaştırdı.

Bloomberg analisti Mike MgGollen, altının güvenli limanlar savaşında yerini Bitcoin’e kaybettiğini iddia etti ve ekledi:

“Altın madeni para ve mücevher koleksiyonlarında yerini korumaya devam edecek. Ancak göstergelere bakıldığında, yatırımcı portföylerinde Bitcoin’in metalin yerini almadaki hızı dikkat çekiyor.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.