Mart 15, 2020

Bitcoin Gibi Monero da Tanınmışlığından Faydalanıyor

Gizlilik bir ayrıcalık değil, bir haktır.

Bugünün hükümetlerinin merkezi yapısı göz önüne alındığında, kripto paralar finansal gizlilik açısından yola çıktı.

Bununla birlikte, on yıl önce Blockchain teknolojisi ile çalışan Bitcoin’in tanıtımı bir umut ışığı olarak göründü. Teknolojinin merkeziyetsiz doğasının, dolandırıcılığı önlerken işlemleri anonim tutması gerekiyordu. Ancak, işler beklendiği gibi gerçekleşmedi. Bitcoin ve Ethereum, XRP gibi diğer altcoinler, gizlilik açısından toplumu biraz hayal kırıklığına uğrattı.

Monero, Zcash ve bloktaki diğer gizlilik paralarıyla, kripto topluluğu sonunda amacına ulaştı ve Monero en popüler hale geldi.

Yakın tarihli bir podcast sırasında, Monero ve Tari’nin kurucu ortağı eski baş sorumlusu Riccardo Spagni, kriptonun kabulü, gizlilik paraları hakkındaki düzenlemeler ve daha fazlası hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Spagni, Monero ile Bitcoin’i karşılaştırarak başladı. Monero’nun teknoloji açısından çok daha üstün olan başka gizlilik paralarına rağmen bu alanda popüler olduğunu söyledi. Tıpkı Bitcoin’in hala lider kripto para olarak adlandırılması gibi. İşlem hızı ve diğer yazılım yönleri açısından BTC’nin ışık yılı ilerisinde olan birçok yeni kripto var.

Spagni, aynı şekilde devam etti,

“Monero, gizlilik yanlısı merkezi olmayan bir kripto para birimi yaratmaya yönelik ilk gerçek girişimdi. Bu yüzden gizlilik paraları için rekabet etme açısından teknolojisinin ne kadar iyi olduğu önemli değil. Her şey kripto paranın olgunluğuna ve farkında olan kişi sayısına bağlıdır.”

Gizlilik Odaklı Kripto Paralarda Düzenlemeler

Spagni, röportaj sırasında, gizlilik paraları hakkındaki düzenlemelerle ilgili endişelere de değindi.

Haziran 2019’da, Finansal Eylem Görev Gücü [FATF] tartışmalı kripto kurallarını yayınladı. Bu kurallar, kripto para birimi borsalarının işlem kaynağının adı, hesap numarası ve konumu gibi müşteri bilgilerini toplamasını ve kaydetmesini istedi. Temelde kripto para birimi işlemleriyle ilgili her şeyi içeriyor.

Ancak, bu tamamen gizlilik paralarının amacına karşıydı. Bu da yetkililerin bu tür bilgileri toplamasını son derece zorlaştırıyor. Bunu takiben, Güney Kore’de de dahil olmak üzere birçok kripto para borsası, gizlilik merkezli kripto varlıklar için ticareti kapattı.

Yine de gelecek hakkında ümitli olan Spagni, sözlerinin devamında şunları söyledi:

“Bence genel olarak, bazı düzenleyici belirsizliğin olduğu bir dönemdeyiz. Ancak sanırım önümüzdeki birkaç yıl içinde daha fazla netlik göreceğiz ve bu netliğin gizlilikle mücadele olacağını sanmıyorum.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.