Bitcoin Fiyatını Etkileyen Dört Faktör Belirlendi!

AQR Capital Management şirketinin finansal piyasa araştırmaları başkanı Aaron Brown, Bitcoin’in mevcut fiyatının diğer piyasadaki diğer fiyatlarla tarihsel ilişkisinin şu an %20 altında olduğunu tahmin ediyor. Bitcoin fiyatı, 30 Haziran’da 18.603 dolara kadar geriledi ve en düşük seviyesini işaretledi, ardından kısmen toparlanarak 19.201 dolardan işlem görmeye devam ediyordu.

Bitcoin

Brown tarafından belirlenen dört faktör, geçtiğimiz son dört yılda Bitcoin fiyatındaki değişimin %88’ini oluşturdu. İşte belirlenen dört faktör.

Altın Fiyatı

Bitcoin’in altın ile ilişkili olduğu sık sık gündemde yer alıyor. Hem altın hem de Bitcoin, mevcut enflasyondan etkilenmeden değeri korumak için kullanıldığından dolayı bu korelasyonun “pozitif” olması gerektiği düşüncesi oldukça yaygındır. Buna karşın ortaya çıkan diğer faktörler de dikkate alındığında büyük bir negatif korelasyon olduğu görülebilir. Altın ve Bitcoin, varlığa olan inanç nedeniyle birbirinin tam tersi cephede yer almaktadır.

Teknoloji Hisselerindeki ve Bitcoin Fiyatındaki Oynaklık

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, bugün bir Bitcoin ile eşleşen vekil portföy (ortalama) 21.000 dolar ödünç para ve 50.000 dolar ödünç altın ile Nasdaq 100 Teknoloji Endeksi’nin 82.000 dolarından oluşuyor. Dolayısıyla, bu vekilin bugünkü değeri 11.000 dolar, ancak Bitcoin için yaklaşık 20.000 dolar olan mevcut piyasa fiyatına karşı 25.000 dolar elde etmek için Nasdaq endeksinin mevcut seviyesi için 8.000 dolar ve Bitcoin oynaklığının değeri için 6.000 dolar ekliyoruz.

Bu karmaşık hesaplamaları daha özet bir şekilde sunacak olursak Nasdaq portföyündeki 82.000 doları, bir BTC satın almak, teknoloji hisselerine 82.000 dolar koymak gibidir. Bu hisse senetleri %10 yükselirse, BTC 8.200 dolar artmalıdır. Bu hisse senetleri %10 düşerse, bitcoin 8.200 dolar kaybeder. Bu konuda daha detaylı analiz The Washinton Post gazetesi tarafından gerçekleştirildi, detaylı analiz için ilgili kaynağı kontrol edebilirsiniz.

Bu anlamda token şu an “daha ucuz” görünüyor. Mart 2021’deki artış dışında, proxy portföyü 2018’den beri Bitcoin fiyatlarını takip etme konusunda iyi bir iş çıkardı.

Genel Piyasa Oynaklığı

Bitcoin’in opsiyon benzeri özellikleri bulunuyor, bu nedenle piyasa değişken olduğunda fiyatı yükselir. Nasdaq endeksi oynaklık eklentisi şu anda 8.000 dolar değerinde. Endeks oynaklığı %50 artarsa BTC fiyatı yaklaşık 4.000 dolar artabilir ve oynaklık %50 düşerse 4.000 dolar düşebilir. BTC oynaklığı %50 artar veya azalırsa, BTC oynaklığı için 6.000 dolarlık bir eklenti varsa, bir Bitcoin fiyatında 3.000 dolarlık bir kazanç veya kayıp olabilir.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Washington Post


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.