Bitcoin Fiyatı Neden Düşmeye Başladı?

0
Bitcoin Fiyatı Neden Düşmeye Başladı?

Bitcoin (BTC) bugün erken saatlerde %5’in üzerinde değer kaybetti ve Federal Rezerv daha fazla politika sıkılaştırmaya hazırlanırken, yatırımcıların son kazançlarının tümünü sildi.

Bitcoin, yaşadığı son yükseliş hareketiyle birlikte 32.000 dolarlık seviyeye kadar yükselmişti ancak bu yükseliş kısa sürdü ve 24 saat içerisinde %5 değer kaybederek 29.867 dolarlık seviyelere kadar geriledi.

Düşüş, yüksek enflasyonu kontrol etmek amacıyla Çarşamba günü resmi olarak 8,9 trilyon dolarlık bilançosunu küçültmeye başlayan ABD Federal Rezervi tarafından tetiklendi. Hareket, riske dayalı varlıkların çoğunda kayıplara neden oldu. Hisse senedi piyasaları da Çarşamba günkü seansta değer kaybetti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bu hafta enflasyonun geçici olduğu konusundaki görüşlerinin ‘hatalı’ olduğunu kabul etmişti.

FED Korkuları Bitcoin Fiyatını Düşürüyor

Fed, 4 Mayıs’ta gerçekleştirdiği toplantıda açıklandığı üzere bilançosunu ayda 47,5 milyar dolar oranında azaltmaya başladı. Hareket, piyasadaki daha düşük likidite koşullarına işaret ettiği için Bitcoin fiyatı için düşüş eğilimi gösteriyor, bu da token’a daha az potansiyel yatırım anlamına geliyor.

Bilançonun azaltılması, faiz oranı artışları gibi diğer önlemler enflasyonu kontrol edemediğinde Fed tarafından kullanılan bir hamle. Artık böyle bir önlemin kullanılması, enflasyonun neden olduğu yüksek ekonomik risk miktarını da ortaya koyuyor.

CME Group’tan gelen veriler şimdi yatırımcıların %99’undan fazlasının Fed’in Haziran toplantısında en az 50 ila 75 baz puan artırmasını beklediğini ve bu da Bitcoin üzerinde daha fazla baskıya işaret ettiği anlamına geliyor.

Yardım rallisinden sonra Bitcoin ‘in daha da yükselmesini bekleyen trader’lar, Perşembe günkü düşüşle pozisyonlarının silinmesiyle karşı karşıya kaldı.

Coinglass verilerine göre son 24 saat içinde yaklaşık 154 milyon dolarlık BTC pozisyonu tasfiye edildi ve bunların %89’unun long pozisyonlardı. Daha geniş kripto piyasasında da fiyatlar düştüğü için tasfiyeler daha da yüksekti. Analistler şimdi bu ay piyasalarda daha fazla zayıflık olabileceği konusunda uyardı.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın