Bitcoin Dolandırıcılık Yöntemleri ve Bunlardan Korunmanın Yolları

0

Yeni Bitcoin Dolandırıcılığı

Kripto para piyasası, son birkaç yıl içinde Bitcoin fiyatlarında hızlı artışlar ve çarpıcı düşüşler gördü. 2017–2018 yıllarında yaklaşık 20.000 dolar’dan 6.000 dolar’a ve 2019 yılının başlarında 4.000 dolar’lık bir eşiğin altına düşüşte olsa, bu popüler kripto para değerini bu baharda tekrar kazandı ve 8.000 dolar’a ulaştı. Dahası, uzmanlar iki yıl sonra yeni bir BTC patlaması öngörüyorlar.

Son trend, fırsat bekleyen yatırımcılar için ümit verici görünüyor. Bununla birlikte siber suçluların bu piyasadaki uyanıklıklarını yeniden etkinleştirme konusunda büyük bir itici güç olduğu görülüyor. Çok uzak olmayan bir geçmişte, kripto para hayranları çoğunlukla sahte ICO’lar , sahte coin borsaları ve Ponzi programları tarafından hedeflendi. Şimdi, dolandırıcılık ekstra kötü amaçlı yazılım haline gelmiştir. Aşağıdaki örnekler sahtekarların portföyündeki yeni numaralara ışık tutmaktadır.

Fidye yazılımına mecbur bırakan bitcoin dolandırıcılığı

Mayıs 2019’un sonlarında keşfedilen bir aldatmaca dalgası, fidye yazılımları ve daha yakın bir zamanda, Bitcoin Collector adlı bir hizmet programı altında bilgi çalan bir enfeksiyon yayıyor.
Yarım yamalak teklif, yalnızca yazılımı çalıştırarak ve hiçbir ipucu eklenmeden Bitcoin’de 15-30 $ kazanmanın bir yolu olarak pazarlanmaktadır. Çabasız kazancı vaadeden bu uygulama insanları kolayca kandırabilecek bir durumdur.

YouTube videoları

Hızlı ve kolay kripto para kazanımı arayanlar, YouTube’da dolaşan başka bir Bitcoin hedef kitlesidir. Kötü niyetli oyuncular, kullanıcıların zahmetsizce para kazanmalarına izin verdiği iddia edilen Bitcoin madencilik yazılımının reklamını yapıyor. Bununla birlikte, bu iddialar insanları bir Truva kod adı altındaki Qulab’ı indirmeye zorlayan bir ekrandan başka bir şey değil maalesef.

Uygulama başlatıldığında, ana bilgisayarda kapsamlı bir keşif gerçekleştirir. Özellikle, Qulab Trojan, web siteleri, Steam ve Discord gibi oyunlarla ilgili hizmetler için giriş bilgilerini alır. Tarayıcı çerezlerini ve kripto para cüzdanı bilgilerini çalar.

Qulab’ın en rahatsız edici özelliklerinden biri, Windows panosuna müdahale etmesidir. Kötü amaçlı yazılım, kurbanın panoya kopyaladığı bilgileri izler ve tipik bir kripto para adresinin kalıbına uyan öğelere odaklanır. Bir eşleşme bulunduğunda, gizlice başka bir adresle değiştirir, böylece kullanıcı Bitcoin gönderirken fonlar doğru alıcı yerine faillere gider.

Bitcoin Dolandırıcılığına Karşı Korunma İpuçları

Ticaret stratejilerine karar vermeden ve uygun bir engelleme zincirine giriş yapmadan önce, şirketler ve sıradan kullanıcıların itibarlarını incelemeleri, ünlü pazar uzmanlarının fikirlerini aramaları ve olası kırmızı bayrakları tanımlamak için iyi yazıları okuması şiddetle tavsiye edilir.

İşletmeler, hızlı yatırım getirisini ve karı garanti eden Bitcoin projelerine yatırım yapmaktan kaçınmalıdır. Sonuçta, eğer bir kripto para teklifi gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, kuralın üstünlüğü ondan uzak durmaktır.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın