Bitcoin Dolandırıcılarının ‘Polis’ Tuzağı!

Kripto sektörü bu kez Kanada’da yaşanan bir dolandırıcılık haberi ile gündeme geldi. Kanada’daki dolandırıcılar polis ve vergi memurlarını taklit ederek insanlardan BTC talep ediyorlar. Şimdiye kadar iki kurban, dolandırıcılara 15.000 doların üzerinde para kaybetti.

Dolandırıcılar, Kanada’nın batı Alberta eyaletindeki bir belediye olan Strathcona County’deki sakinleri hedefliyor. Mağdurları sahte iddialarla kandırarak, BTC göndermeleri için zorladılar veya tehdit ettiler.

Yaşanan bir olayda, iki dolandırıcı; Kanada Kraliyet Atlı Polisi’nden bir polis memurunu ve Kanada Gelir Ajansı’ndan bir memuru taklit etti. BTC talep ettiler ve talepleri karşılanmadığı takdirde kurbanı tutuklamakla tehdit ettiler. Mağdurun bankaya gitmesini, nakit çekmesini ve bir BTC ATM makinesine yatırmasını söylediler. Kurban, yaklaşık 8.854 Dolar kaybetti. İkinci kurban ise benzer bir olayla ATM makinesine 6.640 dolar yatırdı.

‌Yetkililer, Kanadalıları son aylarda yükselişte olan bu tür dolandırıcılıklara karşı uyardı. Sadece Kanada’da değil, genel itibariyle dijital para birimlerinin popülerliği arttıkça dolandırıcılıkların sayısı da artmaya devam ediyor. Bu noktada kripto para sahiplerinin çok dikkatli olması ve sektör ile ilgili bilgi sahibi olması önemlidir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.