Bitcoin Devi Grayscale Çökebilir mi? İşte Detaylar!

Dünyanın en büyük Bitcoin rezervine sahip olan Grayscale, varlıkların güvenliğini detaylandıran ve rezerv kanıtları sunan belgeleri paylaşmayacağını teyit etti.

Kasım ayında çöken FTX borsası, kripto para piyasasına büyük zarar verdi. Çöküşün ardından başalyan soruşturmalar ise yatırımcıların da varlıklarını sorgulamasına neden oldu. Grayscale tarafından yapılan açıklama ise topluluğun kafasını karıştırarak, soru işaretleri yarattı.

Nitekim birçok insan Grayscale’in FTX gibi çöküş yaşamayacağı görüşünde.

Grayscale’in Bitcoin başta olmak üzere kripto para endüstrisinin en önemli oyuncularından birisi. Bu nedenle Bitcoin devinin batması, FTX’in çöküşünden çok daha büyük sorunlar yaratabilir ve hatta geri dönülemez sonuçları dahi doğurabilir. Şirketin bilançosunda 10 milyar dolardan fazla Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto varlıklar var. Bu varlıklar, şirketin ana gelir kalemlerini oluşturduğu için kritik öneme sahip.

Digital Currency Group çatısı altında hizmet veren Grayscale, aslında oldukça geniş bir ağa sahip. Kripto ticaret platformu Genesis, madencilik şirketi Foundry, yatırım uygulaması Luno, medya kuruluşu CoinDesk gibi isimlerle aynı çatıda bulunuyor. Bu isimlerin tamamı, kripto para endüstrisi için kritik öneme sahip.

Grayscale Güvende!

Grayscale özeline ortaya çıkan söylentiler CEO Barry Silbert tarafından 23 Kasım’da yorumlandı. CEO, yaşanan kripto kışına rağmen şirketin 800 milyon dolar kâr etme hedefini teyit etti. CEO’ya göre şirket sözde kripto kışına rağmen olağan şekilde faaliyet gösteriyor.

CEO, aynı notta daha önceki kripto kışını da atlattıklarını; önümüzdeki kışın çok daha sert olsa da daha güçlü çıkacaklarının altını çizdi.

Barry Silbert, Bitcoin’in ilk taraftarlarından birisi ve gerçek bir kripto para meraklısı. Nitekim sık sık karşılaştırıldığı gibi Sam Bankman-Fried’a benzer bir geçmişi yok. Silbert, ticari konularda 28 yıllık bir deneyime sahip. Kripto varlıklardan önce New York’Ta bir yatırım bankasına sahipti. Nitekim Second Market isimli ticaret platformunun da CEO’luğunu yaptı.

Silbert, Grayscale ile birlikte Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) isimli spot Bitcoin borsa fonuna (ETF) başvuru yaptı. Ancak, SEC bu başvuru reddetti. SEC bunu “yatırım yöneticisinin piyasa manipülasyonuyla ilgili endişelere ilişkin soruları yanıtlayamaması” ve zayıf yatırım koruması gerekçeleriyle reddetti.

Grayscale daha sonra Columbia Bölgesi için ABD Temyiz Mahkemesi’ne karara itiraz eden bir dilekçe sundu ve “keyfi, kaprisli ve ayrımcı” bir karar olarak adlandırdığı şey için SEC’e dava açmaya devam etti.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : CoinTelegraph


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.