Bitcoin (BTC) Şubat Ayından Bu Yana En Düşük Seviye Olan 40.000 Dolar’ın Altına Düştü!

Önde gelen kripto para birimi Bitcoin, 8 Şubat’tan bu yana ilk kez 40.000 dolar seviyesinin altına düştü ve şu anda Bitstamp borsasında 39.576 dolar’dan işlem görüyor.

Önde gelen kripto para biriminin bu sert düşüşü, piyasanın geri kalanını beklendiği gibi karıştırdı. İkinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum, şu anda yüzde 12’nin üzerinde bir düşüşle Mayıs başından bu yana en düşük seviyesi olan 2.941 dolar’a geriledi.

Kripto piyasalarında halihazırda devam eden bir düşüş vardı. Kripto para piyasası, Tesla CEO’su Elon Musk’ın çevresel endişelerini dile getirmesinin ardından geçen hafta daha da kötüye gitti. 12 Mayıs’ta Musk, elektrikli otomobil üreticisinin Bitcoin kullanarak araç alımlarını askıya aldığını söyledi. Musk’ın yorumları, o gün 300 milyar dolar’ın üzerinde varlığın kripto para piyasasından silinmesine neden oldu.

Bunun yanında Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) dijital token’ları bir ödeme şekli olarak kullanılamayacağına dair bir bildiri yayınladığı iddialarının ardından kripto para birimleri daha sert düştü. İddiaya göre Çin, finansal kurumların ve ödeme şirketlerinin kripto para birimi işlemleriyle ilgili hizmetler sağlamasını yasakladı ve yatırımcıları spekülatif kripto ticaretine karşı uyardı.

Bu, Çin’in gelişen dijital ticaret piyasasını kısıtlamak için yaptığı son girişimdi. Çin daha önce, kripto borsalarını ve ICO’ları yasakladı, ancak bireylerin kripto para bulundurmalarını engellemedi. Fakat farklı kaynaklar söz konusu iddianın doğru olmadığı açıklandı. Wu Blockchain’in bildirdiğine göre Çin’in genel politikasında bir değişiklik yok:

“Çinli yetkililer araştırma yaptıklarını ve öğrenmeye çalıştıklarını kabul ediyor. Ama sonuca varmadan önce mevcut politikaya bağlı kalacaklar: Bitcoin’in yasal statüsünü tanırken bireylerin yatırımlarına izin verecek ama Çinli şirket ve kurumların katılımına vermeyecekler.”

Şu an söylentiler dışında resmi bir açıklama yok. Fakat piyasanın iddia bile olsa haberlere hızla tepki verdiği bir gerçek.

Benzer bir yasak geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de de yürürlüğe girmişti. Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamayacağı kararlaştırılmıştı. Türkiye’nin aktif ve büyük bir piyasa olması nedeniyle gelişme o dönem fiyat üzerinde olumsuz bir etki yaratmıştı.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.