Bitcoin (BTC) Piyasa Hakimiyeti %44’ün Altına Düştü!

Dünyanın en değerli kripto para birimi BTC’nin piyasa hakimiyeti bugün, %44’ün aşağısına (%43.60) kadar düştü. Bu seviyeler en son Haziran 2018 tarihinde görülmüştü.

Kripto yatırımcıları hafta başında, piyasa düzeltmesi esnasında zorlu bir süreçten geçti. Bazı yatırımcılar bu düşüşü fırsata çevirmiş olsa da bir kısım yatırımcının (özellikle yeni yatırımcıların) endişelendiğini söyleyebiliriz.

Diğer yandan Bitcoin, piyasa hakimiyetinde de kayda değer bir düşüş yaşandığı görülüyor. Tarihsel verilere göz atıldığında, Bitcoin’in piyasa hakimiyeti yüzde 50’nin altına her düştüğünde genellikle Ethereum’un (ETH) öncülük ettiği bir altcoin sezonu yaşanıyor. Bitcoin uzun zaman önce %50’nin altına düştü ve bununla da kalmayıp oldukça düşük seviyelere geriledi. BTC’nin piyasa hakimiyetindeki bu düşüşün, altcoin’lerdeki önemli fiyat artışlarından kaynaklandığı söylenebilir. Ayrıca düşüşün devam etmesi durumunda %40 seviyelerinde önemli bir desteğin olduğu da eklenebilir.

Bunların yanında piyasa hakimiyeti oranı, trader’ların stratejilerine yön veren bir gösterge olarak bilinse de, hemen her indikatörde olduğu gibi tek başına bu verinin yeterli olmadığını belirtmek de fayda var.

Piyasa Uzmanları Ne Düşünüyor?

Analistler genel olarak belirli bir seviyeye kadar düşüşün altcoin’ler için bir fırsat olduğunu söylüyor. Fakat bir seviyeden sonra Bitcoin’in harekete geçerek hakimiyetini yeniden yükseltmesi bekleniyor.

Yerli kripto para analistlerinden Kerim Kalender (@kerimcalender) de Bitcoin hakimiyetini değerlendirdi. Analiste göre altcoin’ler için sert artışların yaşanacağı seviye %30-35 civarı. Kerim Kalender konuyla ilgili şunları söyledi:

“BTC Dominance 43 seviyelerine gelmesine rağmen cüzdanımız çok fazla artmadı. Asıl artış yaşanacak yerin 30-35 civarları olduğunu düşünüyorum. O seviyelerde köprüden önceki son çıkış olabilir. Bol kazançlı güzel bir hafta diliyorum.”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.