Bitcoin (BTC) Balinaları, Kurumsal Yatırımcılara Karşı: Savaşı Kim Kazanacak?

Bitcoin (BTC) ve genel kripto piyasası 19 Mayıs Çarşamba günü en tarihi çöküşlerden birine tanık oldu. Tüm kripto piyasası 750 milyar dolar’lık bir düşüş kaydederken, Bitcoin tek bir günde 150 milyar dolar’dan fazla değer kaybetti.

BTC, 716 dolar’lık piyasa değeri ile 38.307 dolar seviyelerinde işlem görüyor ve Bitcoin balinaları ile kurumsal Bitcoin alıcıları arasında klasik bir savaş ortaya çıktı. Bitcoin fiyat düşüşü, geçen hafta borsalara akın eden büyük balina hareketlerinin ardından gerçekleşti. Bu hareket, Elon Musk’ın sadece bir tweet ile satış baskısı yaratmasından bile önce başladı.

Şu anda Whale-Dump göstergesine baktığımızda, CryptoQuant CEO’su Ki-Young Ju düşüş eğilimi şöyle açıklıyor:

“Balinalar, fiyat 50.000 dolar iken borsalara BTC yatırmaya başladı. Dürüst olmak gerekirse, Elon’un tweet’lerinden önce yükseliş beklentisi içindeydim ve sonra bu lanet onun tweet’inden sonra oldu. Onu suçlayamam ama bir kelebek etkisi gibi görünüyor. Bu gösterge soğuyana kadar düşüş eğilimimi koruyacağım.”

Ki-Young Ju, balina dumping göstergesinin Mart 2020’deki piyasa çöküşünden bu yana bir yılın en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti. “Bu planlanmış bir çabaysa, tekrar düşecektir. Aksi takdirde, en azından alt kısmı yeniden test edebiliriz ”diye ekledi.

Bitcoin (BTC) Kurumları Satın Almaya Devam Ediyor

BTC fiyatı Çarşamba günü 32.000 dolar’a düşerken, kurumsal oyuncular fırsattan en iyi şekilde yararlanmak için Coinbase ve diğer borsalara koştu. Coinbase’de gerçekleşen bir FOMO satın alımında, borsadaki Bitcoin primi 3000 dolar’ın üzerine çıktı.

Diğer yandan, muhtemelen soğuk cüzdanlara giden Bitcoin borsa çıkışları da büyük ölçüde arttı. 750 milyon dolar’ın üzerinde Bitcoin’in borsalardan bir anda çıktığı bildirildi.

Michael Saylor ve Ark Invest’ten Cathie Wood gibi endüstri devleri de Bitcoin beklentileri konusunda kendinden emin görünüyordu. Saylor, kontrolü altındaki varlıkların hiçbirini satmadan “kontrol ettiği kuruluşların şu ana kadar 111.000 BTC aldığını ve tek bir satoshi bile satmadığını” söyledi.

Ark Invest’ten Cathie Wood, Bitcoin’in gelecekte 500.000 dolar’a çıkacağından emin olduğunu söyledi. Son olarak, tüm gösterinin arkasındaki kişi Elon Musk, Tesla’nın “Elmas Eller” olduğunu söyledi. Bu tabir sahip olduğu bir varlık düşüşe geçtiğinde satmayan, varlığın bir süre düştükten sonra tekrar çıkışa geçeceğine inanan yatırımcılar için kullanılır. Yani Musk, Bitcoin alımlarını güçlü bir şekilde tutmaya devam ediyorlar.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : CoinGape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.