Bitcoin Balinaları, Geçen Haftaki Fiyat Düşüşünde 3 Milyar Dolar’lık BTC Satın Aldı

Blockchain analiz firması Chainalysis’in paylaştığı verilere göre, büyük yatırımcılar geçen hafta Bitcoin’in fiyat düşüşünden yararlanarak daha fazla coin biriktirdi.

Son piyasa raporunda, Chainalysis baş ekonomisti Philip Gradwell, “yatırımcı balinaların” geçen hafta 77.000 Bitcoin satın aldığını açıkladı. Bu miktar şu anda 3 milyar dolar’ın biraz üzerinde bir değere sahip. Söz konusu veriler, Chainalysis’in on-chain verileri izlemesine dayanıyor.

Bilindiği üzere geçen hafta, Bitcoin’in fiyatı 50.000 dolar seviyelerinden 30.000 dolar’a geriledi. Görünen o ki yatırımcılar bu düşüşü fırsata çevirmiş durumda.

Bununla birlikte Chainalysis’in raporuna göre, bu fiyat düşüşünde, önemli miktarda Bitcoin’in chain üzerinde kayıpla hareket ettirildi. Gradwell, 1.2 milyon Bitcoin’in %5-25 kayıpla, 120.000 Bitcoin’in %25 veya daha kötü bir kayıpla hareket ettirildiğini belirtti.

“Bununla birlikte, bu, 2017 sonu ve 2020 Mart ortası fiyat düşüşlerine göre kayıpla daha az sayıdaki Bitcoin’in hareket ettirildiğini ve geçen haftanın Bitcoin tarihindeki en kötü teslimiyet olmadığını gösteriyor.”  

Ancak dolar cinsinden ölçüldüğünde, kayıplar oldukça önemli bir değere sahip. Bitcoin gönderildiğinde fiyat ortalama edinme maliyetinden düşükse, o Bitcoin kayıpla gönderilir. Chainalysis’e göre Bitcoin genellikle satılmak üzere gönderilir, bu nedenle büyük miktarlarda Bitcoin’in bir kayıpla gönderilmesi, insanların çıkışa doğru ilerlediğini ve kayıpların gerçekleştiğini gösterir. Raporda, 3.2 milyar dolar’ın geçen hafta zararla satıldığını, sadece 4-13 hafta önce satın alınan coin’lerin satıldığı belirtildi. Fiat açısından, “Bitcoin yatırımcıları için şimdiye kadarki en kötü hafta.” oldu.

Ethereum için de benzer bir tablo söz konusu. Geçen hafta, şimdiye kadarki en fazla miktarda ETH kayıpla hareket etti. Rapor 22.6 milyon ETH’nin %5-25 kayıpla gönderildiğini belirtti.

Kaynak : The Block Crypto


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.