Bitcoin: Arjantin Pezosu, Türk Lirası, Brezilya Reali Karşısında Nasıl Rekor Kırdı?

0
367

Yerel ekonomilerindeki artan endişeler fiat para birimleri üzerinde baskı yarattığı için Bitcoin; Arjantin pezosu, Türk Lirası ve Brezilya Reali karşısında sırasıyla %169, %20 ve %5 değer kazanarak tüm zamanların en yüksek seviyesinin ötesine geçti.

Bitcoin’in Arjantin pesosuna (BTC / ARS) karşı performansı, Aralık 2017’den (Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı tarih) bu yana %169 arttı. P2P borsalar LocalBitcoins.com ve Paxful’dan alınan verileri birleştiren Usefultulips.org’a göre Bitcoin içeren işlemler de geçtiğimiz haftalarda yükseldi ve bu Ağustos ayında 1.042 milyon doları geçti. Bu işlemler 2017’den beri istikrarlı bir şekilde arttı, ancak 5 Temmuz’da önemli bir artış oldu ve işlemler 830.0000 dolara kadar yükseldi.

Bitcoin-Türk Lirası (BTC / TRY) çifti, Aralık 2017’den bu yana %20 arttı ve şu anda Paxful ve LocalBitcoins.com’daki işlem hacimleri yılın başından bu yana istikrarlı bir şekilde artmaya devam ediyor. 2018 ile aynı seviyede olmasa da, 2020’deki işlem hacimleri Mayıs ayında artmaya başladı.

Bitcoin’in Brezilya Real’ine karşı performansı 2017’den beri sadece %5 arttı, ancak işlem hacmi 2020’de daha önemli ölçüde arttı. Bitcoin’in 31 Mayıs’tan itibaren son birkaç haftada Paxful’da kullanımı sürekli olarak artış gösterdi.

Ticaret faaliyeti Bitcoin’in fiyat değerlenmesine olan artan ilgiyi açıkça göstermektedir. Haber kaynağı Decrypt ise, söz konusu ülkelerin ekonomi durumunun; işlemlere ve değer depolamaya bir alternatif olarak Bitcoin’e yönelen insanlar üzerinde bir etkisi olabileceğini söyledi.

Brezilya’nın para birimi ABD doları karşısında %30’un üzerinde değer kaybetti. Sonuç olarak, insanlar fonlara, hisse senetlerine ve kripto para birimlerine yatırım yapmaya yöneliyor. Arjantin, en kötü ekonomik krizini yaşıyor ve bu, Arjantinlilerin kendilerini değer kaybeden yerel para birimine karşı korumak için Bitcoin’e yönelmelerine neden oldu. Ülkedeki düzenlemeler yabancı para birimlerine kolay erişimi engellediği için, P2P işlem yapılabilen Bitcoin kolayca elde edilebilir. Ülkemizde de Türk Lirasının dolar karşısında değer kaybettiğini söyleyebiliriz.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın