Bitcoin 11.500 Dolar Seviyesini Aştı! Bu Seviye Neden Önemli?

Bitcoin şu anda %1.77’lik bir artışla 11.632 dolar civarında işlem görüyor. Bu fiyatla ilgili ilk olarak göze çarpan durum 11.500 dolar seviyesinin aşılmış olması, bu seviye önemli bir direnç noktası olarak kabul ediliyordu. Bunun yanında Bitcoin’in fiyatı tarihi boyunca sadece 93 gün boyunca 11.500 dolar’ın üzerinde kaldı. Bu durum fiyat için bir anlam ifade ediyor mu? Detaylar haberimizde.

İlk kripto para biriminin resmi lansmanı Ocak 2009’un başlarında geldi. O dönem ki büyük mali kriz sırasında doğan Bitcoin, aslında ilk yıllarında şu an olduğu kadar ilgi görmeye bir yenilikti. Sonuç olarak, fiyatı bir süre sıfıra yakın işlem gördü. Ancak sonrasında Bitcoin, yıllar boyunca ciddi volatilitelere neden olan bir ivme kazanmaya başladı.

Büyük volatiliteler, varlığı Aralık 2017’de yaklaşık 20.000 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı ve sadece bir yıl sonra BTC, fiyatını 4.000 dolar’ın altında gördü. Sonraki iki yılı hızla ileri sararsak, Bitcoin şu anda 11.500 dolar civarında işlem görüyor. Bu seviye, tüm zamanların en yüksek seviyesinden neredeyse iki kat daha düşük. Buna rağmen, analiz şirketi Skew’den alınan son veriler, BTC’nin 11.500 doların üzerinde çok fazla zaman harcamadığını gösteriyor.

Daha doğrusu, BTC’nin fiyatı Ocak 2009’dan bu yana yalnızca 93 günlük (veya üç aylık) süre için 11.500 doların üzerine çıktı. Şu anda bu seviye üzerinde işlem görüyor olması, fiyat açısından iyi bir gelişme. Fakat hangi seviyede kapanış yapacağı da oldukça önemli.

Önemli Bitcoin Verileri

Yukarıdaki veriler dışında, Bitcoin’in hash rate’i, Mayıs ayında üçüncü Halving etkinliğinin tamamlanmasından sonra bile önemli bir artış yaşadı. Madencilerin BTC blockchain işlemlerini doğrulamak için kullandıkları hesaplama gücünü ölçen bu metrik, yakın zamanda saniyede 170 exahash ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu, Halving etkinliğini takip eden beş ayda %40’lık bir artışı temsil ediyor.

Hash rate fiyatla çok ilişkili olmasa da, başka bir rapor yaklaşan fiyat artışına dair farklı bir veriyi ortaya koydu. Glassnode, Bitcoin balinalarının, yani en az 1.000 BTC sahibi yatırımcıların birikimi yavaşlattığını belirterek, bunun sonunda varlık fiyatı için bir yükseliş işareti olabileceğini öne sürdü.

Tarihsel olarak, balinalar büyük miktarlarda satın alma işlemini bıraktıktan sonra, bu durum perakende yatırımcılar için bir fırsata yol açtı. Glassnode’a göre, bu durum piyasanın boğa rallisine girişine işaret ediyor olabilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.