Birleşik Krallık’tan Önemli Bir Kripto Para Adımı Geldi!

0

Dijital Pound Vakfı, Birleşik Krallık’ta kullanılacak bir CBDC (merkez bankası dijital para birimi) tanıtmayı hedefliyor. Vakıf ise bu konuda önemli bir adım atıldı ve kripto para dünyasının önemli isimleri ve firmaları ile ortak bir çalışma alanı kurdu. İşte Dijital Pound Vakfı’nın önemli adımından detaylar.

Birleşik Krallık’ın bir CBDC (merkez bankası dijital para birimi) çıkarmasını isteyen bir grup kripto para savunucusu birey ve firmalar, bu konuda önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Bir koalisyon oluşturmak isteyen bu grup, birlikte hareket ederek bir UK CBDC çıkartmak için girişimlere başladı.

Dijital Pound Vakfı, bugün gerçekleştirdiği lansmanda “iyi tasarlanmış bir dijital Pound ve dijital para ekosisteminin uygulanmasını” desteklemek bir koalisyon kurulduğunu açıkladı. Bu koalisyonda yer alan firmalar ise kripto para dünyasının önemli firmalarından olan Accenture, Avalanche, Billon Group, CGI Group, Electroneum, Quant ve Ripple oldu.

Vakıf, kurulan bu koalisyon ile; Dijital Pound’un (UK CBDC) tasarlanması, geliştirilmesi, uygulanması ve piyasaya sürülmesi gibi birtakım alanlarda çalışmalar yapmak istiyor. Koalisyon aynı zamanda UK CBDC’nin piyasaya sürülmesinden önce “uygulamalı” bir keşif ve araştırma yapmak, aynı zamanda çok paydaşlı bir işbirliği de yapmak istiyor. Vakıf, İngiltere’nin gelişmekte olan küresel dijital ortamda yerini güvenceye almak istediklerini de belirtti.

İngiltere Merkez Bankası hali hazırda CBDC yayınlamak için üçüncü taraf firmalarla görüşmüş ve onlara görevler vermişti. Daha önce sizlerle paylaştığımız haberde de belirttiğimiz gibi “Katılım Forumu” ve “Teknoloji Forumu” olarak iki gruba ayrılan bu firmalar arasında PayPal, Monzo, Starling, Checkout.com, ConsenSys, R3, Visa ve Mastercard gibi önemli firmalar yer alıyor.

İngiltere Merkez Bankası’nın hali hazırda yürüttüğü çalışmalara rağmen Dijital Pound Vakfı bağımsız bir çalışma yürüterek sürece katkıda bulunmak istiyor.

“İngiltere Merkez Bankası yakın zamanda CBDC için Katılım ve Teknoloji forumlarını kurmuş olsa da, Bizler; teknoloji, politika, finansal hizmetler ve diğer disiplinlerden çok çeşitli uzmanlığı bir araya getiren, Banka dışında bağımsız bir foruma sahip olmanın, tasarım ve uygulama sürecinin önemli bir parçasıyız.”

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın