Ocak 15, 2022

Bir Belediye Daha Bitcoin (BTC) Satın Almayı Planlıyor! Üstelik BTC Kullanımına Vergi İndirimi de Olabilir

Brezilya’nın en kalabalık ikinci şehri olan Rio de Janeiro‘nun belediye başkanı Eduardo Paes, şehrin hazine rezervlerinin %1’i ile Bitcoin (BTC) almaya hazır olduğunu belirtti. Başkan, niyetini gerçeğe dönüştürebilirse, Rio, bir değer deposu olarak ‘kripto’ satın alan ilk Brezilya şehri olacak.

Bitcoin ile vergi ödemelerinde indirim

Belediye başkanı, şehrin rezervleriyle Bitcoin satın almanın yanı sıra, Bitcoin üzerinden ödeme yapacak vergi yükümlüleri için bazı vergi indirimlerinden de bahsetti. Bitcoin ile ödeme yapmayı seçenler için, kentsel bina veya arazi vergisi (IPTU) gibi vergilerde %10 indirim teklifi yapılabilir.

Federal ve kentsel emlak vergisi olan IPTU, Brezilya’daki belediyeler tarafından toplanmakta. Vergi, mülkün tahmini satış fiyatı üzerinden hesaplanır.

Çalışanlara Bitcoin ile ödeme yapılacak!

Eduardo Paes’ten önce, Brezilyalı kongre üyesi Luiz Goularte, Kasım 2021’de bir yasa tasarısı önermişti. Tasarı, kamu ve özel sektör çalışanlarına Bitcoin ile ödeme yapılmasını teklif ediyordu; yasa, işçilerin maaşlarının belirli bir kısmını Bitcoin ve fiat para birimi olarak seçmelerini öneriyordu. Tasarı, işverenin önerilen hareketi kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Rio de Janeiro şehri üzerindeki etkileri

52 yaşındaki Brezilya Sosyal Demokrat Partisi üyesi, planlarını Rio İnovasyon Haftası’nda ve Miami Belediye Başkanı Francis Suarez’e sundu. Hareket, uluslararası kripto yatırımcılarını ve özellikle Bitcoin ekosisteminde faaliyet gösteren şirketleri çekebileceği için şehre fayda sağlayabilir. Başkan ayrıca, şehrin kripto ile ilgili politikalarını tartışmak için bir çalışma grubu yapmaktan da bahsetti.

Suarez, geçmişte Bitcoin’in keskin bir destekçisi ve destekçisiydi. Şehrinin kriptosunu, daha sonra karları şehrin sakinleri arasında dağıtılan Bitcoin tabanlı Miami Coin’i piyasaya sürdü. Eduardo, Suarez’in fikirleri ve girişimlerinin ardından Rio’yu ülkede bir kripto para merkezi haline getirmeyi planlıyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.