Batı Virginia Dışişleri Bakanlığı 2018 Seçimlerinde Blockchain Tabanlı Seçim Yapmayı Onayladı

Virginia Dışişleri Bakanı, 15 Kasım’da resmi bir duyuruda ilk blok zinciri(blockchain) ile oy kullanımına karar verdi.

2018 ara seçimlerinde, 24 ilçede bulunan 144 askeri personelin Voatz adlı blockchain tabanlı, bir mobil uygulamayla kendi oylarını kullanabiliceklerini belirtti:

Askeri personellerin ve yurt dışında olan vatandaşlara, blockchain teknolojisiyle güvence altına alınmış bir oylama yapmak için bir mobil uygulama kullanılmasına izin veren ilk ülke projesidir.

Yeni sistemin ilk denemesi, devletin Nisan ayındaki ilk seçimleri sırasında gerçekleştirildi. Blockchain tabanlı oy verme işlemi, uzakta olan askeri üyeler ve yurt dışında olan vatandaşlar için Oylama Yasası (UOCAVA) tarafından bu grup seçmenle sınırlandırılı.

Voatz uygulaması başlangıçta askeri üyelerin düşük seçmen katılımı sorununu çözmek için geliştirildi. Voatz sisteminin geliştiricisi olan Symantec’e göre 2016 yılında sadece 368.516 ile 2 milyon hizmetli üyesi ve ailelerine hizmet veren bir uygulama oldu ve %18’i oy kullanmaya başladı. Hatalı ve oyları saydıktan sonra söz konusu olan oyların sadece %11’i geçerli görüldü.

Warner projenin başarısını belirtirken yardımcısı Michael Queen Washington Post’a verdikleri röportajda, programı yurtdışında yaşan vatandaşlar ve askeri personelin ötesinde genişletme planlarının olmadığını dile getirdi:

Warner, bunun hiçbir zaman ana oylama için bir çözüm olduğunu asla savunmayacağım.

Bazı uzmanlar, mobil oylama güvenliği konusunda endişelerini dile getirdiler. Demokrasi ve Teknoloji Merkezi’nin Baş Teknoloji Uzmanı Joseph Lorenzo Hall şunları vurguladı:

Mobil oylama güvenliksiz bir fikirdir. İnsanların cihazlarında fiziksel bir kağıt kaydı olmaksızın güvenli hale getirilmesi çok zor olan bir projedir.

Tersine, Bradley Tusk, daha fazla seçmene dönüşebileceğini ve bunun sonucu olarak “seçimin daha iyi belirleneceği” belirterek, mobil oylamaya destek verdiğini vurguladı. Tusk, Voatz uygulamasının gelişimini finanse etmede yadımcı oldu.

Kaynak: Cointelegraph

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.