Batı Virginia Dışişleri Bakanlığı 2018 Seçimlerinde Blockchain Tabanlı Seçim Yapmayı Onayladı

0

Virginia Dışişleri Bakanı, 15 Kasım’da resmi bir duyuruda ilk blok zinciri(blockchain) ile oy kullanımına karar verdi.

2018 ara seçimlerinde, 24 ilçede bulunan 144 askeri personelin Voatz adlı blockchain tabanlı, bir mobil uygulamayla kendi oylarını kullanabiliceklerini belirtti:

Askeri personellerin ve yurt dışında olan vatandaşlara, blockchain teknolojisiyle güvence altına alınmış bir oylama yapmak için bir mobil uygulama kullanılmasına izin veren ilk ülke projesidir.

Yeni sistemin ilk denemesi, devletin Nisan ayındaki ilk seçimleri sırasında gerçekleştirildi. Blockchain tabanlı oy verme işlemi, uzakta olan askeri üyeler ve yurt dışında olan vatandaşlar için Oylama Yasası (UOCAVA) tarafından bu grup seçmenle sınırlandırılı.

Voatz uygulaması başlangıçta askeri üyelerin düşük seçmen katılımı sorununu çözmek için geliştirildi. Voatz sisteminin geliştiricisi olan Symantec’e göre 2016 yılında sadece 368.516 ile 2 milyon hizmetli üyesi ve ailelerine hizmet veren bir uygulama oldu ve %18’i oy kullanmaya başladı. Hatalı ve oyları saydıktan sonra söz konusu olan oyların sadece %11’i geçerli görüldü.

Warner projenin başarısını belirtirken yardımcısı Michael Queen Washington Post’a verdikleri röportajda, programı yurtdışında yaşan vatandaşlar ve askeri personelin ötesinde genişletme planlarının olmadığını dile getirdi:

Warner, bunun hiçbir zaman ana oylama için bir çözüm olduğunu asla savunmayacağım.

Bazı uzmanlar, mobil oylama güvenliği konusunda endişelerini dile getirdiler. Demokrasi ve Teknoloji Merkezi’nin Baş Teknoloji Uzmanı Joseph Lorenzo Hall şunları vurguladı:

Mobil oylama güvenliksiz bir fikirdir. İnsanların cihazlarında fiziksel bir kağıt kaydı olmaksızın güvenli hale getirilmesi çok zor olan bir projedir.

Tersine, Bradley Tusk, daha fazla seçmene dönüşebileceğini ve bunun sonucu olarak “seçimin daha iyi belirleneceği” belirterek, mobil oylamaya destek verdiğini vurguladı. Tusk, Voatz uygulamasının gelişimini finanse etmede yadımcı oldu.

Kaynak: Cointelegraph

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın