Barclays Analisti Facebook’un, 2021’de Facebook Coin’den 19 Milyar Dolar Ek Gelir Elde Edicek

0
247

Barclays internet analisti Ross Sandler, bugün bir müşterisine gönderdiği notta Facebook için yeni bir gelir akışı oluşturabileceğini ve geçen yıl çıkan profil skandallarında etkilenen hisse fiyatlarının yükselmesine yardımcı olabileceğini belirtti.

Sandler işler iyi giderse Facebook, Facebook Coin ile 2021 yılına kadar 19 milyar dolar ek gelir elde edebileceğini bildirdi.

Barclays analisti, Facebook’un bugünkü kripto para birimlerine benzeyen ödeme projesini hatırladı. Kaliforniya merkezli firma olan The Menio Park tarafından 2010 yılında geliştirilen “Facebook kredileri”, kullanıcıların bu kredileri yerel para birimlerini kullanarak ön ödemeli ve uygulamalı içi satın alımlar yapmalarına sağlayan sanal para birimini temsil ediyordu.

Barclays tarafından yapılan analizden, “Facebook Coin” ilk versiyonun, mikro ödemeler ve p2p para transferleri için tek bir para birimi olarak kullanılabileceğini belirtti.

Sandler, ayrıca bu projenin kapsamını değerlendirdi ve bunun Facebook’un önceki hedeflerinden daha gelecekli bir proje olduğunu belirtti. Analist, eski ödeme platformu olan PayPal’ın eski başkanı olan şimdi ise Facebook’un blockchain ve kripto ekibinin lideri David Marcus’a dikkat çekti. Facebook kısa sür önce blockchain tabanlı bir şirket olan Chainspace’ten bir grup çalışına işe aldığını bildirdi.

Facebook’un Aralık 2018’de kendi kripto para birimini geliştiren bir Bloomberg haberine göre, New York Times (NYT), sosyal medya liderinin “Bitcoin’in başarısız olduğu kısımlarda başarmayı umduğu”, çok gizli bir kripto projesiyle ilgili haber yayımlandığı varsayımında bulunan başa bir makale yayınladı. NYT’ye göre, 50 yeni çalışan, Facebook’a ait olan üç uygulamayı (WhatsApp, Facebook Messenger ve Instagram) dahil edecek bir stabilcoin geliştirmek için çalışmalara başladığını bildiriyor.

Kaynak: Cointelegraph

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın