Bank of America’dan Kripto Raporu: Satış Baskısı Azaldı Mı?

Bank of America, bir dizi gelişmenin “yukarı yönlü” bir piyasa yapısına işaret ettiğini bildirdi. Bu gelişmeler arasında borsalardaki kripto çıkışları ve stablecoin girişleri yer alıyor.

Küresel Kripto Para Birimleri ve Dijital Varlıklar raporunun Temmuz sayısında, banka “solan satış baskısının” artık “satın almaya” döndüğünü söyleyecek kadar ileri gitti. Duyarlılıktaki bu değişiklik, 29 Haziran ile 26 Temmuz arasında yaşanan %11’lik bir artışta da görülebilir. (Yıllık %56’lık bir düşüş eğilimi kaydetmesine rağmen)

Raporda, “Sıkışmış arz ve devam eden borsa çıkışları, yatırımcıların HODL’ye devam ettiğini gösteriyor.” ifadeleri kullanıldı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, daha çarpıcı olan, son zamanlardaki olumlu fiyat hareketinin, son derece yüksek TÜFE rakamlarının ve Federal Rezerv’in 20 yıldaki en büyük faiz artışını gerçekleştirme kararının ardından gelmesi. Buna rağmen Bank of America, yatırımcıların mevcut makroekonomik türbülansa alıştıklarını ve riskli bölgelere geri dönmeye hazır olduklarını öne sürdü.

BTC kripto para

Yukarıdaki resimde de görüleceği üzere Bitcoin, Ethereum ve FTX‘in yerel token’ı FTT, kripto borsalarından taşındı. Bu genellikle bir yükseliş sinyali olarak değerlendirilir, çünkü yatırımcılar, varlığı (satmak yerine) elde tutmakla ilgilendiklerinde genellikle varlıklarını borsalardan çekerler.

Örneğin, Bitcoin’i incelersek; önde gelen kripto para birimi geçtiğimiz ay borsalardan 508 milyon dolarlık çıkış kaydetti. Aynı dönemde, 2 Temmuz’da 19.300 dolardan 1 Ağustos’ta 23.160 dolara sıçrayarak %19’luk bir artış kaydetti.

USDT kripto para

Öte yandan piyasa değerine göre en büyük dört stablecoin (USDT, USDC, BUSD ve DAI), art arda üç hafta boyunca toplam 1.4 milyar dolarlık net giriş yaşadı. Yine stablecoin’lerin borsalara girişi yükseliş sinyali olarak değerlendirilebilir. Bunun nedeni, bir borsaya gelen stabil, dolara sabitlenmiş varlıkların, yatırımcıların satın almak için piyasaya girdiğini göstermesidir.

Geçtiğimiz dokuz hafta boyunca, stablecoin hareketleri, Haziran ayının sonunda ve Temmuz ayının başında meydana gelen son 437 milyon dolarlık çıkışların ardından göze çarpan bir şekilde değişti. Yatırımcılar risk iştahlarını genişletmek istediklerinde, genellikle daha kazançlı varlıklara yeniden yatırım yapmak için stablecoin’lerini harcamaya çalışırlar.

Bitcoin long pozisyonu

Glassnode’dan on-chain verilerine dönersek, hem uzun vadeli hem de kısa vadeli yatırımcıları aktif olarak Bitcoin satın alıyor.

Fakat son olarak Bank of America analistleri hala temkinli ve yatırımcıları kripto piyasasının kırılgan olmaya devam ettiği konusunda uyarıyor. Analistler, kripto piyasasının Mayıs ortasından bu yana iki kez %20 düştüğünü ve sektörün aşırı volatilitesini gösterdiğini ekledi.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.